امروز پنج شنبه  18 آذر 1400
تعداد بازدید : 156 - تاریخ خبر : 1400/07/03 - 11:01
مبارزه با کرونا تکرار دفاع مقدس است

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس مهمان شب نشینی دوم مهرماه بودند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در بخش اول برنامه «شب نشینی» علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریبه عنوان مهمان برنامه معرفی شد.

دلیری درباره علت ادامه تحصیلش در دوران جنگ گفت: پدرم در تحصیل سخت گیر بود اولین باری که به جبهه رفتم دیگر رزمندگان کلاس های درس را در کلاس های ایثارگران شرکت می کردند اما پدرم به من اجازه نمی داد و می گفت باید امتحانات را در مدرسه بدهی و این برای من تلنگری بود و مبنایی شد که بعد از شهادت او علی رغم اینکه مسئولیت 8 یا 9 تا خواهر و برادر را داشتم با انگیزه درس را ادامه دادم. هم خودم هم سایر خواهر و برادرانم که از میان ما6 نفر دکتر شدند.

وی تصریح کرد: انگیزه بچه ها برای ماندن در جبهه شاید برای بچه های کنونی قابل هضم نباشد. ما در آن زمان افراد مختلف در جنگ را مقایسه می کردیم و می دیدیم اکثرا افراد باهوش و با استعداد جزو شخصیت های برجسته هستند. یکی از فرماندهان ما از برجستگان تحصیلی و علمی دوران خود بود و حالا هم از لحاظ علمی از جایگاه برجسته ای در کشور برخوردار است.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوریافزود: سردار سلیمانی از لحاظ هوش و ذکاوتش زبانزد خاص و عام بود و هم دوره لیسانس ما بود. استعداد و هوشی که در برنامه ریزی های برون مرزی داشت نشان از هوش زیاد او بود.

دلیری ادامه داد: هرچند بعد از شهادت پدرم مسئولیت خانواده برگردن من بود اما چیزی از احساس مسئولیتم کم نکرد و زمان جنگ شرایطی بود که فضای نرفتن نبود مادر احساس خلا پدر را برای خانواده پر می کرد که من بتوانم به جبهه بروم.

وی بیان کرد: احساس می کنم مردم خیلی نجیب هستند و به آن ها دین زیادی دارم. جزو اندک مدیرانی هستم که پله پله مدارجم را طی کردم علی رغم ایثارگری پرسابقه و فرزند شهید بودم و مدارک تحصیلی ام از دانشگاه های مهم کشور بود. با اینکه در دوران دفاع مقدس و بعد از آن تا جایی که می توانستم به مردم خدمت کردم و جزو اولین افرادی بودم که معاونت علمی و فناوری را پایه گذاری کردم اما هنوز فکر می کنم فقط 20 درصد دینم را ادا کرده ام. مردم ایران مردمی هستند که در طول انقلاب و دفاع مقدس همیشه در صحنه بودند و حالا هم نشان داده اند که هنوز هم در صحنه هستند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریدرباره حضورش در جبهه های جنگ اظهار داشت: بیشتر در منطقه شلمچه حضور داشتم و مدتی بیسیم چی بودم. در طول حضورم در جبهه های جنگ دو سه روز با پدرم همرزم بودم قبل از والفجر 8 بود که در منطقه فاو آموزش های قبل از والفجر را می دیدیم و بعد ما را به مرخصی فرستادند و در همان عملیات هم شهید شدند.

دلیری درخصوص به کار گیری جوانان در معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شعار ما این است فقط جوانان پای کار و با انگیزه و باهوش که تحقیق سرلوحه کار آن ها باشد برای کار جذب می کنیم. به پسرم گفتم من جایی در مشاغل دولتی برای تو باز نمی کنم و خودت باید از ایده ات به جایی برسی. حالا او در نقطه ای قرار دارد که به منی که ادعای مسئول علمی و فناوری بودن دارم می گوید به روز نیستی و این برای من افتخار است که پسرم به این مرحله رسیده است. جوانان ایرانی می توانند تحول ایجاد کنند، همه اتفاقات مهم حوزه دانش بنیان از ایده و خلاقیت و توانایی جوانان ایجاد شده است.

وی خبر داد: پیشرفت هایی که پس از شیوع ویروس کرونا در حوزه دانش بنیان کشور ایجاد شد ثابت کرد که هیچ امر بسته، محدود و غیر قابل حلی نداریم. روز اول 40 تا شرکت دانش بنیان بیشتر نداشتیم ولی حالا این آمار با افزایش چشمگیری مواجه شده است. مجوز صادرات محصولات این شرکت ها را هم پیگیری کردیم. ممکن است آن جوانان را کسی در دفتر کارش هم راهشان ندهد اما همین جوانان بودند که تحول ایجاد کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوریتصریح کرد: دو سه سال است بستری برای جذب بیزینس و دورکاری ایرانیان مقیم خارج از کشور ایجاد کرده ایم که بیش از 1700 ایرانی خارج از کشور فارغ التحصیل دانشگاه های برتر جهان را جذب کردیم که یا به شغل بیزینس مشغول اند و یا هیئت علمی شدند.پیوستن به این لیست نیازمند این است که افراد از طریق سامانه جذب ایرانیان خارج از کشور انتخاب کنند که چگونه می خواهند در کشور خدمات انجام دهند یعنی می خواهند حضور دائم داشته باشند یا به صورت مجازی از طریق برگزاری دوره آموزشی و مدیریت کسب و کار قصد فعالیت در ایران را دارند. یکی از افرادی که جذب شده است یک ایرانی است که شرکتی بزرگ در یکی از کشورهای خارجی دارد و یک شعبه از شرکتش را هم در ایران ایجاد کرده و خدمات کشور مبدا را در ایران هم ارائه می دهد.

در بخش دوم برنامه حبیب احمدزاده پژوهشگر حوزه دفاع مقدس به عنوان مهمان معرفی شد. احمدزاده گفت: لب اروند به دنیا آمدم یعنی اگر 500 متر آن طرف تر به دنیا می آمدم عراقی به حساب می آمدم.

وی تصریح کرد: وقتی بحث می کنند چرا چنین جنگی شد از اولین جنگ که در زمان آدم و حوا رخ داد باید جنبه های مختلف را بررسی کنیم. ما برادر این سمت رودخانه بودیم و صدام برادر آن طرف رودخانه بود و وقتی کسی به شما ظلم می کند حتی اگر برادرتان باشد سکوت نمی کنید و از حق خودتان دفاع می کنید. صدام تمام خاطرات و خانه های ما را خراب کرده است و همیشه حسرت آن زمانی را می کشم که همه چیز عوض شد. با هر سیاستی بود ما کشوری بودیم که انقلاب کردیم و این انتخاب مردممان بود. صدام همیشه از دوران شاه احساس حقارت می کرد. موقعی که عراق قرارداد 1985 را امضا کرد کردستان عراق درگیر جنگ بود. به خاطر حقارت هایی که صدام در دوران پهلوی تحمل کرده بود به ایران حمله کرد.

پژوهشگر حوزه دفاع مقدس افزود: صدام بعد از انقلاب عقده های روحی داشت و به دنبال بهانه ای می گشت که قرارداد 1985 را پاره کند و بهترین موقعیت برای آن با فاصله کوتاه بعد از انقلاب بود و هر بهانه دیگری هم می توانست منجر به این حمله های ناجوانمردانه شود آن هم در شرایطی که ما هم در ضعیف ترین وضعیت بودیم. اگر صدام عاقل بود بعد از 8 سال جنگ ایران به کشور دیگری حمله نمی کرد.

احمدزاده گفت: صدام 900 میلیارد دلار خسارت به ما وارد کرده و اینکه عربستان می گوید خسارت جنگ را به ایران می دهد همه مسائل گول زنک است؛ در 8 سال جنگ عراق علیه ایران یکی از سران کشورهای غربی نگفت عراق مهاجم است و استفاده آن کشور از سلاح های جنگی را محکوم نکرد. همه فقط از عراق حمایت کردند و به او برای تاختن به ایران کمک کردند.

وی ادامه داد: در پاسخ به این سوال که چرا جنگ تحمیلی طولانی شد : جنگ طول نکشید جنگ را طول دادند. من در موزه صلح جانبازان شیمیایی کار می کردم. یک روز نماینده سازمان ملل در تهران یه موزه آمد و ماجرایی را تعریف کرد. او می گفت به بهشت زهرا رفته و دیده است که مادرانی سر مزار فرزندانشان نشسته اند و با اقتدار با آن ها صحبت می کنند. پس این اتفاق به مادرش نامه ای می زند و می نویسد نمی دانم تو پس از مرگ من چه خواهی کرد اما مادران این سرزمین بعد از مرگ فرزندانشان اینگونه عملی انجام می دهند. دو شب بعد ما را به خانه اش دعوت کرد و در آن مراسم از ما پرسید "به نظرتان چرا غرب دیگر به ایران حمله نمی کند؟" هر یک از ما چیزی گفت و او همه را رد کرد و گفت به این خاطر که ایرانیان تنها ملتی در منطقه هستند که برخلاف همه کشورها در جنگ 8 ساله شان نشان دادند هرکس به خاکشان حمله کند ایران با تعاقب کاری می کند که خسارت ها به سر خود کشور بیاید و جرئت نکند حملات گسترده تری انجام دهد. اینکه غرب در حال حاضر به ایران حمله نمی کند هم دلیلش همین است.

پژوهشگر دفاع مقدس تاکید کرد: هنوز هم باید به دنیا بگوییم در حال حاضر همچنان این روحیه در دل ملت ایران هست و اگر کسی به ما حمله کند به همان شیوه  جلویش می ایستیم و اگر از این موضع پایین بیاییم همه این هزینه هایی که در دفاعمقدس کرده ایم را از بین می بریم. نه تنها مملکت خود در حال حاضر را از دست می دهیم بلکه سختی های خانواده شهدا و جانبازان دفاع مقدس را هم ناکام می گذاریم. منطق بسیار زیادی پشت دفاع مقدس ایران است.

احمدزاده در خصوص علت چاپ کتابش درباره دفاع مقدس افزود: برای من که از اول تا آخر جنگ در منطقه بودم هر چیزی در جنگ می توانست حادثه باشد اگر کسی در ذهنش متوجه حوادث کوچک باشد نه تنها رمان بلکه جنبه های مختلف انسان در موقعیت را می تواند بفهمد. در فیلم ها همه چیز ممکن است رخ دهد در جبهه جنگ هم همین. همه زندگی انسان از تولد در بیمارستان زیر آتش تا مرگ های دسته جمعی را در شرایط جنگی می توان حس کرد و برای دیده های ریزبین همه چیز در جنگ ایده ای برای نوشتن است.

وی اظهار داشت: کتابم به 8 زبان ترجمه شده و به عنوان ادبیات نوین خاور میانه در دانشگاه های خارج از کشور تدریس می شود. همیشه باید مخاطب را در نظر بگیریم اما ما آنچنان به این جنبه توجه نکرده ایم. کسی که بگوید جنگ چیز خوبی است مثل آن است که بگوید زلزله چیز خوبی است؛ قطعا گرامیداشت دفاع مقدس گرامی داشت جنگ نیست بلکه گرامیداشت کسانی است که مردانه جلوی بحران جنگ ایستاده اند. باید بدانیم از دفاع مقدس همین اصل انسان ماندن در موقعیت مهم است.

این پژوهشگر دفاع مقدس درباره نویسندگی اش در دیالوگی از فیلم «اتوبوس شب» گفت: داستان اتوبوس شب خیلی ساده است؛ داستان کوتاهی داشتم که پوراحمد داستان را دوست داشت و آن را بسط و گسترش دادیم و به فیلم تبدیل شد. از لحاظ تکنیک فیلم نامه نویسی نباید اطلاعات بالاتر از حد به مخاطب بدهیم بلکه اطلاعات باید از طریق کد القا شود.

احمدزاده تصریح کرد: بعضی ها اشتباهی در دل ما ایرانی ها ایجاد می کنند و می گویند حکومت فلان و بهمان است. در صورتی که حتی امام زمان (عج) هم اگر حکومت تشکیل دهد عده ای با او مخالف اند. اگر رئیس علی دلواری جلوی انگلیس ها ایستاد در آن زمان دولت قاجار ضعیف بود و از او حمایت نمی کرد اما رئیس علی ماند و کسی که ماندگار شد دلواری بود و خائنان کشور از بین رفتند حتی یاد و نامشان. ایران مثل ناموس ما است آدم مادرش را نمی فروشد. نباید بگوییم چون بسیاری به مسئولیت های خود عمل نکرده اند ما هم مسئول نیستیم و نسبت به وطنمان بی تفاوت باشیم.

در ایام منتهی به اربعین حسینی بخش ویژه ارتباط مستقیم با حرم امام حسین (ع) به برنامه شب نشینی اضافه شده که امکان زیارت مجازی مزار این امام رئوف را در کربلای معلی برای مخاطبان این برنامه فراهم می کند.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال «اپیدمی» به کارگردانی امیرسجادحسینی به زودی از شبکه سه سیما پخش می شود.

سریال «خط مقدم» از یک شنبه 14 آذر ماه از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «پنگوئن بلوم»، «سایه تاریک» و «خودش» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شود.

مصطفی هادی‌زاده مدیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما درباره وضعیت معتادان متجاهر در تهران توضیحاتی ارائه کرد.

مستند «۳۶۰ درجه محاصره» که به روایت فرماندهی شجاعانه سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی در عملیات نجات مردم آمرلی از چنگال داعش می‌پردازد، نخستین بار از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه ۱۴ آذر، سالروز درگذشت استاد توانای سینمای ایران، مرحوم علی حاتمی، ۵۲ سال فعالیت های هنری وی در مستند سینمایی «سوته دل» بررسی می شود. 

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، با حضور مدیران رسانه ملی در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز چهارشنبه ۱۰ آذر اعلام شد.

مستند «مجتهد ایلامی» به تهیه کنندگی و کارگردانی قدرت باقری امشب چهارشنبه 10 آذرماه ساعت 40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه طنز و جذاب «کمدین» این هفته پنج شنبه 11 آذرماه ساعت 22 به مقایسه آثار سه کمدین مطرح دنیا، باستر کیتون، چارلی چاپلین، هارولوید می پردازد.

مستند تک قسمتی «فصلی نو» روز جمعه ۱۲ آذرماه ساعت 13روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

برنامه «تهران 20»، هفتم آذر ماه، با حضور دکتر "سید محمد صاحبکار" معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی قوه قضائیه به بررسی سند تحول قوه قضائیه پرداخت.

با هدف شناسایی و حمایت از مزیت‌های رقابتی دانش‌بنیان‌ها، مسابقه تلویزیونی «کارویا» از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

فصل سوم مجموعه تلویزیونی «با هم بازی» آماده نمایش از تلویزیون شد.

معاون سیما در پنجمین جشنواره تلویزیونی با اشاره به تاثیرگذار بودن قالب مستند تاکید کرد : نگاه بومی و اندیشه اسلامی و خاستگاه دینی -ملی همراه با تحقیق و پژوهش و سوژه یابی باید در ساخت آثار مستند مدنظر قرار گیرد.

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

«گیل دخت» عنوان سریال تاریخی‌ست که تولید آن از سال ۹۸ به کارگردانی مجید اسماعیلی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی آغاز شده و پس از گذشت ۲۴ ماه، تصویربرداری این سریال در آبان سال جاری به پایان رسید.

گروه های برنامه‌ساز شبکه دو برنامه‌هایی را به مناسبت این روز تهیه و تدارک دیده‌اند.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنجشنبه ۱۸ آذر اعلام شد.

مجموعه مستند «قصه‌های آب» از قاب شبکه افق پخش می‌شود.

پنجاه‌وهفتمین قسمت فصل هشتم «چرخ» ساعت 19 امروز، چهارشنبه 17 آذر ۱۴۰۰، با بررسی طراحی رفتار و تاثیر آن بر روی نوآوری روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

یوسف مرادیان و افسانه چهره‌آزاد دو بازیگر قدیمی به همراه امیر افشار مجری قدیمیِ تلویزیون، مهمانان این هفته برنامه «چهل تیکه» خواهند بود.

نخستین کنگره ملی شعر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از شبکه های سیما، فردا پخش می شود.

شهردار رباط کریم در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما به سؤالات و دغدغه‌های مردم رباط کریم و اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکلات این منطقه توضیحاتی داد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، شایعه ممنوعیت انتخاب عناوین محلی برای اماکن تهران را رد کرد.

سریال مستند «سگ‌کشی» به تهیه‌کنندگی محمدرضا عبدالحمیدی و کارگردانی میثم ملکی پور پنجشنبه ۱۸ آذر روی آنتن شبکه سه سیما می رود.

فیلم هایی با رنگ و بوی فداکاری پرستارها در آخر هفته

«مسافر ناخوانده»، «آیاپان و کوشیام» و «تفکر انتقادی»  جدیدهای هفته

شبکه سلامت در روز پرستار با ویژه برنامه هایی، این روز را گرامی می دارد.

نوزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه روز چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

دهمین قسمت برنامه «پرنیان صدا» میزبان تورج نصر هنرپیشه و صداپیشه پیشکسوت خواهد بود.

منصور ضابطیان مجری و برنامه‌ساز تلویزیونی و رادیویی جمعه 19 آذر به استودیوی برنامه «رخ به رخ» می‌آید.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد