امروز چهارشنبه  8 تير 1401
تعداد بازدید : 137 - تاریخ خبر : 1401/03/01 - 15:24
سرطان خودروسازان داخلی و مسئله واردات

برنامه شنبه شب جهان‌آرا با موضوع ساماندهی بازار خودرو در برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، بازار خودرو ایران را شاید بتوان در سال‌های اخیر یکی از پر چالش‌ترین بخشهای اقتصاد کشور دانست که در این سال‌ها در حالی که افزایش قیمت داشته، با کیفیت پایینی هم توسط خودروسازان به مردم تحویل می‌شود که خود عامل بروز بسیاری از تلفات در کشور است.
این موضوع در حدود به چهار سال اخیر صدای بسیاری از مردم را در آورد و کار به جایی رسید که رهبر معظم انقلاب نیز در سخنانی به موضوع گرانی و بی کیفتی خودروهای داخلی چندین بار ورود کردند و خواستار اصلاح اساسی در این حوزه شدند.
بحران تا دولت سیزدهم ادامه داشت و در پی افزایش روز افزون قیمت در عین عدم تغییر در کیفیت خودروهای داخلی، دولت به فکر افتاد تا با طرحی باعث ایجاد فضای رقابتی و در عین حال افزایش کیفیت و کاهش قیمت خودروهای داخلی شود.
این طرح تا رسیدن به مرحله نهایی حواشی بسیاری را تجربه کرد و به دلیل همنی حواشی سوالات بسیاری را در ذهن مردم ایجاد کرده است. به همین منظور شبکه افق سیما، شنبه شب در برنامه جهان‌آرا موضوع خود را به این طرح اختصاص داد و با دعوت از مصطفی طاهری، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن به بررسی آخرین وضعیت خودروسازان داخلی و ابهامات موجود در طرح واردات خودرو پرداخت.
این نماینده مجلس، در برنامه موضوعات مهمی را مطرح کرد که به مهمترین بخش‌های آن را با هم مرور میکنیم.
مصطفی طاهری، نماینده مجلس شورای اسلامی درباره دو خودرو سازی معروف داخلی گفت: بیش از 51 درصد سهام خودروسازان در اختیار دولت است. در مورد ایران خودرو یک قطعه‌ساز به صورت انحصاری بخشی از سهام را دارد. نکته جالب‌تر اینکه مدیران شرکت‌های زیرمجموعه مدیرعامل شرکت مادر را انتخاب می‌کنند و او هم مدیران همان شرکت‌ها را دوباره بر می‌گزیند.
وی افزود: در دولت جدید و با اهتمام شخص رئیس جمهور، احتکار خودرو توسط خودروسازان کمتر شده و هدف رسیدن به تولید واقعی 1.5 میلیون در سال است.
طاهری با اشاره به فساد در این صنعت تاکید کرد: بخشی از فساد خودروسازی در نظام توزیع بود، حتی برخی شرکت‌ها 70 درصد ظرفیت را خارج از نظام رسمی عرضه می‌کردند و این مشکل در خودروسازان بزرگ هم وجود داشت.
وی خاطرنشان کرد: امکان انجام اصلاح در خودروسازی وجود دارد. ما ایده‌هایی برای حذف قرعه‌کشی داریم ولی بنای دولت فعلا انجام آن به صورت متمرکز است. برنامه‌ها و رویکردهای دولت در زمینه خودروسازی راضی‌کننده است ولی آنچه تاکنون اجرا شده به صورت کامل هنوز نتوانسته رضایت کامل نمایندگان را جلب کند.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دلیل منع واردات خودرو، بحث رانت خودروسازان نبوده، در سال 97 با مشکل ارزی مواجه شدیم بنابراین مصوب شد که تا سه سال خودروی خارجی وارد نشود. در دولت قبلی مشکل ارز را به FATF گرده می‌زدند ولی الان بدون آن، هیچ منبع ارزی جدید که بلوکه شده باشد نداریم.
وی در ادامه گفت: بعید می‌دانم بتوان با ارز با منبع خارجی، خودرو وارد کنیم چون زیرساخت آن وجود ندارد. باید به سمت خودروهای اقتصادی برای واردات برویم که تفاوت چندانی هم با مدل‌های بالاتر ندارند چون ارزبری کمتری دارد البته سرمایه‌گذاری با سود حاصله باید مورد توجه باشد.
طاهری تاکید کرد: می‌توان ابتدا خودروهای گرانقیمت را در بورس کالا عرضه کرد که البته ممکن است قیمت را افزایش دهد ولی نکته مثبت آن، تک نرخی شدن است که تقاضای کاذب را از بین می‌برد. آن مبلغ افزایش یافته هم می‌تواند برای توسعه حمل و نقل عمومی و خودروسازی مصرف شود.
وی ادامه داد: برنامه‌ای برای افزایش کیفیت خودرو ندیده‌ام. خودم یک خودروی پژو دارم که فقط برای درست شدن کولرش، 10 بار به نمایندگی مراجعه کردم! یکی از خودروسازان بزرگ، 90 شرکت زیر مجموعه دارد که بسیاری از آنها وظایف مشترک دارند ولی باز شاید چنین وضعیت کیفی در خودروسازی هستیم.
این نماینده مجلس با اشاره به فامیل بازی در شرکت‌های خصوصی گفت: طبق آماری که داشتیم برخی شرکت‌های خصوصی، 68 درصد ظرفیت موجود را به آشنایان داده بودند یا اینکه صرفا یک کد ملی در میان بوده برخی افراد یا نهادهای قدرت هم در این زمینه اعمال نفوذ داشته‌اند و خودرو گرفته‌اند.
وی تاکید کرد: در سال 1399 حدود صد هزار میلیارد تومان مبلغ رانتی بوده که به خاطر تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار رد و بدل شده، یک پنجم بودجه کل کشور. سه برابر همین مقدار هم در صنعت فولاد وجود داشت.
طاهری در پایان گفت: دلیل زیانده بودن خودروسازان این است که به خاطر انحصار و رانت، قطعه گران‌تر به خودروسازان رسیده؛ تعداد نیروی انسانی هم در این صنعت زیاد است؛ سهام چرخه‌ای هم عامل دیگر برای کاهش نقدینگی آنهاست.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

استاد محمد على کریم خانى ذاکر و مداح اهل بیت و خواننده قطعه ماندگار آمدم ای شاه پناهم بده... غروب امروز در هفتاد و دو سالگی بر اثر ایست قلبى به ملکوت اعلی پیوست.

جشنواره فیلم های سینمایی تابستانه سیما با پخش بیش از 300 فیلم از سینمای ایران و جهان، در قاب تلویزیون تماشایی خواهد شد.

سریال «مستوران»، با نگاهی به داستان‌های کهن ایرانی، از آخر این هفته روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

برنامه «تهران 20» سی و یکم خرداد ماه، با حضور دکتر"سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی" معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران به تشریح عملکرد و رویکرد بنیادشهید و امورایثارگران در دوران جدید مدیریتی پرداخت.

بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، سریال «از سرنوشت 4 » پربیننده ترین سریال سیما در نیمه اول خرداد 1401 بوده است .

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

چند سریال تلویزیونی از جمله «راه در رو»، «فرار از زندان» و «خوش‌نشین‌ها» در باکس ویژه تابستان شبکه تماشا قرار گرفتند.

مجموعه مستند چهار قسمتی «میراث هزارساله» از امروز 29 خرداد ماه تا اول تیرماه از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


مستند «افغانستان من» با نیم نگاهی به تاریخ چند دهه قبل این کشور جمعه ۳ تیر ساعت ۲۱:۰۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

کارشناس مشاور به سوالات قواعد حل تعارض قوانین در قراردادها پاسخ می دهد.

سریال کمدی «راه در رو» به کارگردانی سعید آقاخانی از دوشنبه، ۳۰ خرداد از شبکه تماشا روی آنتن می‌رود.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

رییس پلیس راهور تهران بزرگ از برخورد با تخلفات خودروهای حادثه ساز ، موتورسیکلت های حامل بار  ، برخورد با تخلفات سرعت و سبقت ، خودروهایی که در شکل ظاهری خود دستکاری  می کنند و ...... توسط  تیم های پلیس راهور تهران بزرگ در سطح معابر پایتخت خبر داد .

جشنواره ملی قرآنی «آرام جان» در تابستان 1401 با هدف ترویج فرهنگ و هنر قرآنی، معرفی استعدادها و تقدیر از اساتید و فعالان قرآنی از شبکه قرآن و معارف سیما پخش خواهد شد.

بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، سریال «حکم رشد» پربیننده ترین سریال سیما در نیمه دوم خرداد 1401 بوده است .

برنامه «تهران 20» ششم تیرماه، با حضور دکتر" فرود عسکری" معاون امورگمرکی گمرک کشور به بررسی وضعیت کالاهای دپو شده در گمرک پرداخت.

ویژه برنامه «موسیقی نوای مهر» اجرای گروه های برگزیده کر جشنواره ملی موسیقی را برای مخاطبان پخش می کند.

 با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲، شبکه ورزش نخستین برنامه مربوط به جام جهانی فوتبال را با عنوان «تا جام جهانی» از امشب (سه‌شنبه ۷ تیرماه) روانه آنتن می‌کند.

سجاد مهرگان کارگردان سریال «آقای قاضی» با حضور در برنامه «در انتهای الوند» درباره این سریال به گفتگو نشست.

در گفتگوی پزشکی خانه مهر درباره اختلالات اوتیسم و توانبخشی صحبت خواهیم کرد.

فصل چهارم مجموعه تلویزیونی «اقیانوس آرام» با چهره‌های جدید و روایت‌های نو از شنبه 11 تیرماه از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در جلسه مشترک مدیر شبکه جهانی جام جم و رئیس مرکز اسلامی لندن همکاری در برنامه سازی و ارائه موضوعات و سوژه های مناسب با محوریت ایرانیان خارج کشور مورد تاکید قرار گرفت.

سامانه بروز رسانی و بازسازی تولیدات فاخر و خاطره ساز پویانمایی در مرکز پویانمایی صبا راه اندازی شد.

عوامل برنامه «لذت فوتبال» صبح روز یکشنبه با حضور در واحد ارتباط با امور مخاطبان رسانه ملی "۱۶۲" به طور مستقیم پاسخگوی سوالات و پیشنهادات بینندگان این برنامه شدند.

دکتر غریب آبادی از همکاری ثمربخش قوه قضائیه با وزرات امور خارجه در راستای حل مشکلات ایرانیان خارج کشور خبر داد.

سیروس مقدم کارگردانی مینی‌سریال «ترور» را برعهده گرفت.

برنامه «صعود» به زودی از شبکه نسیم پخش می شود.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما