امروز سه شنبه  3 خرداد 1401
تعداد بازدید : 227 - تاریخ خبر : 1400/11/03 - 10:54
رمزگشایی قلب زنان، مهم ترین راه تحکیم روابط

مشاور و نویسنده در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از تفاوت‌های زنان و مردان و چگونگی شاخت و برخورد با آن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، سید مجتبی حورایی در «سلام تهران» با اشاره به اصطلاح مردان مریخی و زنان ونوسی، گفت: شاید اولین بار اصطلاح مریخی و ونوسی را جان گری در کتاب خود مطرح کرد. این اصطلاح می‌خواهد بگوید تفاوتی بین زن و مرد است اما این تعبیر مریخی و ونوسی این دو را خیلی از هم دور می‌کند و مقداری ارتباط را ترسناک نشان می‌دهد یعنی اگر من بدانم می‌خواهم با طرف مقابلم ارتباط برقرار کنم که هیچ‌گونه شبیه به من نیست اصلاً نمی‌دانم  چه‌کاری باید بکنم پس احساس سردرگمی به من دست خواهد داد.این‌که تفاوتی بین زن و مرد است  قطعی است اما نه در این حد مریخی و ونوسی.

این مشاور با اشاره به اهمیت دانستن تفاوت‌های بین زن و مرد، مطرح کرد: دانستن تفاوت‌ها به ما در ارتباط کمک می‌کند. ما ارتباط را مهارت نمی‌دانیم و باور نکرده‌ایم که باید آن را یاد بگیریم درواقع هیجان احساس را می‌دانیم اما نمی‌دانیم چگونه با آن برخورد کرده و بروز دهیم یعنی ما با یک هیجان مواجه هستیم که روش بروز، کنترل و مدیریت آن را آموزش ندیده‌ایم.

وی درباره چگونگی مدیریت این تفاوت، عنوان کرد: ابتدا باید بپذیریم که این تفاوت وجود دارد؛ پذیرش بسیار کمک‌کننده است. گاهی اوقات افراد این تفاوت را نپذیرفته‌اند و خطاهای رفتاری از آنجا ناشی می‌شود. مثلاً در خیلی از موارد الگوی آقایان مادرشان است که می‌گویند من مادرم را این‌گونه دیده و مشاهده کردم پس باید همسرم نیز این‌گونه باشد. ابتدا باید بپذیریم که علاوه بر جنسیت‌ها حتی بین افراد هم‌جنس نیز تفاوت‌هایی وجود دارد یعنی الزاماً نباید همسر من شبیه به مادرم باشد یا مثلاً همسر من مانند دوست خواهرم باشد چراکه انسان‌های متفاوتی هستند.

حورایی پیرامون اصول برقراری ارتباط، اظهار داشت: در ارتباط دو اصل اساسی داریم؛ اول اینکه باید مراقب همدیگر باشیم و دیگر اینکه احساس خوب به یکدیگر بدهیم. مراقب هم بودن بدین معنا است که مراقب تفاوت‌هایمان باشیم برای نمونه می‌توان گفت هر دو زن و شوهر، خانم و آقا و دختر و پسر آرامش را دوست دارند اما شکل آرام یافتگی آن‌ها متفاوت است.

وی با اشاره به چگونگی به آرامش رسیدن خانم‌ها و آقایان، گفت: یک زن وقتی التهاب دارد و به‌هم‌ریخته یا خسته است با گفت‌وگو به آرامش می‌رسد زمانی به آرام یافتگی روانی خواهد رسید که صحبت کند، اهمیتی ندارد که در چه زمینه‌ای صحبت کند بلکه تنها صحبت کردن به او کمک می‌کند که تخلیه روانی ایجاد شده و آرام گیرد. در نقطه مقابل، آقا کاملاً برعکس است، البته استثنائاتی نیز وجود دارد، شکل آرام یافتگی آقایان با سکوت است یعنی یک آقا وقتی از لحاظ روحی به هم می‌ریزد، خسته است یا التهابی دارد باید به حال خود واگذار شود.

حورایی پیرامون مشکلات ایجاد شده به واسطه ناآگاهی از تفاوت‌ها، اشاره کرد: وقتی یک خانم این تفاوت را نداند و آقا که از در می‌آید خانم دوست دارد صحبت کند تا آرام گیرد از طرفی آقا می‌خواهد ساکت باشد. در اینجا به خانم‌ها می‌گوییم کمتر صحبت کن که خواستنی و دلربا شوی و از طرف دیگر به آقا می‌گوییم اگر می‌بینی حجم کارت به اندازه‌ای است که وقتی به خانه می‌آیی نمی‌توانی در کنار خانواده باشی و بسیار خسته‌ای حتماً از کارت کم کن و اولویت اول را خانواده قرار بده؛ شغل مهم است اما اولویت اول خانواده می‌باشد. وقتی می‌بینی مثلاً اگر ساعت ۱۰ به خانه بیایی عملاً نمی‌توانی رسیدگی خوبی به خانواده داشته باشی حتماً باید ساعت ۹ به خانه بیایی و باید خود را وادار کنی. مردان هنرمند در ارتباط آن‌هایی هستند که وقتی از در به داخل می‌آیند باهمسر، مادر و دخترانشان صحبت می‌کنند و احوالپرسی انجام می‌دهند همچنین باید شنونده فعالی باشند.

وی با اشاره به نیاز بارز خانم‌ها، گفت: ونوسی‌ها و خانم‌ها بسیار نیازمند درک و توجه هستند یعنی مثلاً شنیدن را یک شنیدن فعال می‌خواهند یعنی باید به طرف مقابل نگاه و توجه کرد. این نگاه کردن برای خانم به معنای نوازش عاطفی است حتی اگر در جایی نگاه کرده و کم گوش دهد ترجیح دارد به اینکه نگاه به جای دیگری معطوف باشد و زیاد گوش بدهد.

حورایی درباره راه‌های دستیابی به آرامش برای زنان و مردان، عنوان کرد: برای رسیدن به آرامش الزاماً نیازی به انجام کارهای عجیب‌وغریب نیست. گاهی اینکه از در به داخل آمده، نگاه و توجه کنیم و شنونده خوبی بوده و درواقع حاضر به شنیدن باشیم، طرف مقابل به آرامش خواهد رسید و همان‌قدر که طرف مقابل کمتر صحبت کرده و به اجازه دهد مدتی را در خلوت خود باشیم ما به آرامش می‌رساند.  

وی با اشاره به نحوه برخورد با اتفاقات توسط آقا و خانم، گفت: گاهی اوقات وقتی به خانم می‌گوییم چه خبر؟ خانم شروع می‌کند جریان خرید یک روسری را با جزئیات تعریف کردن و آقا که اصولاً کم‌حوصله است و به نظر او این موضوع ارزشمند نیست می‌پرسد آیا خریدی؟ به آخر مطلب برو. در اینجا خانم می‌گوید چرا خوب گوش نمی‌کنی؟ و از نظر آقا این حرف‌ها ارزشمند نیست. به آقا می‌گوییم نگاه نکن آیا این حرف ارزش دارد یا ندارد بلکه اثر روانی آن و اثری که در تحکیم روابط می‌گذارد، بسیار ارزشمند است.

این مشاور و نویسنده با بیان اهمیت خرید گل برای خانم‌ها به جهت تحکیم روابط، اذعان داشت: آقایان در خرید ‌گل نباید نگاه کنند که اسراف است یا نیست پس چیزی را بخرم که ماندگاری داشته باشد چراکه گل بعد از مدتی پژمرده می‌شود. نباید نگاه این‌چنینی داشت؛ نگاه باید به این باشد که این گل چه اثرات خوب و مثبتی روی طرف مقابل می‌گذارد. وقتی به ارزش آن اثر نگاه می‌کند، نمی‌گوید این گل چه ارزشی دارد و منطقاً درست نیست بلکه درواقع کار فوق‌العاده‌ای انجام داده است. اگر برای آقایان گل خریدن کاری مازاد و اسراف است و با آن مأنوس نیستند، خود را وادار کنند و گل بخرند. انسان‌هایی که بخیل هستند توصیه می‌شود خود را به سخاوت وادار کنند پس ما نیز باید خود را وادار به خرید گل کنیم.

وی با اشاره به ذهنیت خانم‌ها نسبت به گل، گفت: از کودکی در ذهن ما این موضوع جای گرفته است که در تقدیم گل که معمولاً مربوط به مناسبت‌های خوب، جشن و شادی می‌باشد، عشق خوابیده است. این زمینه ذهنی که از کودکی با آن بزرگ‌ شده‌ام در ذهن من است و در نظر دارم که مثلاً در سریالی که دیده‌ام یا در کتابی که خوانده‌ام هنگام عشق‌ورزی گل تقدیم کردند و این‌که گل معطر و زیبا است که معانی دیگری دارد.

حورایی در ادامه درباره اهمیت هدیه دادن پیش از درخواست، افزود: وقتی خانم خودش بگوید که برای من گل یا هدیه بگیر یعنی طرف مقابل تفاوت‌ها را درک نکرده است و آن‌ها را نمی‌شناسد؛ پس آن خانم به حرف آمده است. بزرگوار کسی است که قبل از تقاضا، عنایت کند یعنی پیش از اینکه آن خانم تقاضا و درخواستی کند آن طرف کار را انجام دهد.

وی با اشاره معنای رمزگشایی در روابط بین زن و مرد، مطرح کرد: رمزگشایی بدین معنا است که رمز ورود به قلب همسر و قلب یک زن چه چیزی است و این شناخت بسیار مهم است؛ مثلاً اگر می‌خواهیم در یک صندوق را باز کنیم می‌گوییم رمز آن چیست و چگونه باید آن را باز کنیم یا مثلاً چگونه باید وارد این خانه شویم. در ازدواج نیز همین‌طور است باید بگوییم به قلب یک زن چگونه وارد شویم؟

حورایی پیرامون راه‌های ورود به قلب یک زن، ابراز داشت: باهمان تفاوت‌هایی که گفته شد باید ورود پیدا کرد و با توجه به اینکه نیازهای عاطفی در مورد خانم‌ها مهم‌تر از نیازهای غریزی است؛ شناخت این مسئله برای آقایان بسیار حائز اهمیت است. هم زنان و هم مردان نیازهای غریزی و عاطفی دارند اما نیازهای عاطفی فوق‌العاده اهمیت دارد. در این راستا می‌گوییم کسی می‌تواند تأمین‌کننده نیازهای غریزی باشد که نوازش عاطفی شده باشد.

وی با اشاره به دیگر رمز ورود به قلب زنان، گفت: از تفاوت‌هایی که در رمزگشایی مهم است، دانستن این مطلب است که خانم‌ها رابطه گرا هستند؛ برعکس آقایان که هدف‌گرا می‌باشند. مثلاً آقا تماس می‌گیرد و می‌پرسد چه می‌خواهی بخرم؟ خانم می‌گوید بیا باهم برویم و خرید کنیم. برای خانم باهم رفتن اهمیت دارد و در ابتدا باهم برویم مهم است. اگر یک مرد بداند که زن رابطه گرا است نه هدف‌گرا پس نباید سریع سر اصل مطلب برود. وقتی یک خانم مشکلش را مطرح می‌کند و مثلاً می‌گوید سرم درد می‌کند اگر آقا رمز بلد باشد برای ورود باید این سؤال‌ها را بپرسد چرا سرت درد می‌کند؟ از چه زمانی درد می‌کند؟ حتماً خیلی اذیت شده‌ای و ابتدا باید آن نوازش را انجام دهد. اما مرد که این را نمی‌داند و پیشنهاد می‌دهد که به پزشک مراجعه یا استراحت کن. این زن خودش می‌داند که برای بیماری‌ها باید به پزشک مراجعه کرده و استراحت کند اما رمز ورود به قلب یک زن صرف‌نظر از سن و سال و موقعیتی که او در زندگی ما دارد، نوازش عاطفی است.

حورایی درباره خرید هدیه برای مادر یا همسر در این روز، بیان کرد: در مورد همسر اطمینان خاطر دادن مرد به زن در این دنیای شلوغ بسیارمهم است. باید بگوید من با تو هستم؛ این وفاداری و قوت قلب دادن و اینکه همیشه در کنار تو هستم از بسیاری اظهار محبت‌ها بهتر است. علاوه بر این اظهار محبت کلامی، هدیه و غیره نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

این نویسنده و مشاور با اشاره به برخی دلایل مردان برای هدیه ندادن، گفت: مشکلی در آقایان وجود دارد که وقتی می‌پرسیم چرا هدیه و کادو نمی‌خری می‌گوید من در این خانه زحمت می‌کشم و صبح تا شب کار می‌کنم. ما همیشه می‌گوییم محبت‌های رفتاری جایگزین محبت‌های گفتاری نیست؛ یعنی اگر مرد برای همسر یا برای مادر جان‌فشانی‌ها کند اما اظهار محبت نداشته باشد به نتیجه نخواهد رسید و التهابی به وجود خواهد آمد. پس توصیه می‌کنیم هم از نظر گفتاری بگویند که من در کنارت بوده حامی تو هستم و قوت قلب و احساس وفاداری بدهند و همچنین به زبان بیاورند که دوستت دارم و آن را جزء بایدهای زندگی در نظر بگیرند. هم‌چنین در نهایت هر هدیه‌ای که با ذائقه و روحیه او سازگار است، برایش تهیه کنند.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی، حافظ کاظم‌زاده و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

جلسه تکریم و معارفه مدیران سابق و جدید شبکه های یک، دو، چهار، قرآن، آموزش و امید تلویزیون با حضور معاون سیما و دیگر اعضای شورای مدیران این معاونت برگزار شد.

مسعود احمدی افزادی پس از چهل و چهارماه سکان شبکه آموزش سیما را به علی عبدالعالی داد.

روزهای پایانی اردیبهشت ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «پرستار پدر»، «فروچاله»، «ماه درخشید»، «سلول شماره 7»، «گرین لند»، «مخزن»، «سیگنال»، «تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد» و «موج صوتی» 9 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما تماشایی می شوند.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

روز گذشته آیین تودیع مدیر پیشین و معارفه مدیر جدید شبکه دو سیما با حضور مدیران و برنامه سازان این شبکه برگزار و طی آن از زحمات محمدرضا جعفری‌جلوه قدردانی و حامد با‌مروت‌نژاد به عنوان مدیر جدید این شبکه معرفی شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

انیمیشن «گولوبولا» با موضوع کرونا و بهداشت و درمان از شبکه نهال پخش می شود.

شبکه هاى تلویزیون به مناسبت بازگشایى سى و سومین دوره نمایشگاه بین المللى کتاب، با تدبیر معاون سیما، عملیات رسانه ایی متفاوتی براى بازنمایى این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در دستور کار قرار دادند.

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی، سریال « خوشنام» از شبکه یک با ۸ / ۳۲ درصد بیننده و برنامه عصر جدید از شبکه سه با ۸/ ۴۸ درصد بیننده ، بیشترین مخاطب را در ماه مبارک رمضان در میان سریال ها و برنامه‌های سیما داشته اند .

پویش ملی «پاراگراف طلایی» که به همت طراحان ویژه برنامه «نورا» راه‌اندازی شده تا پایان نمایشگاه کتاب ادامه دارد.

فیلم کوتاه «داستان یک دیدار» در سالروز ملی پیوند اعضا از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

سینمایی «کی می خواد میلیونر بشه» به کارگردانی «استفان فریرز» دوشنبه 26 اردیبهشت ماه ساعت 24 از شبکه پنج سیما تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

گروه تلویزیونی شاهد بنیاد شهید و امور ایثارگران و شبکه پنج سیما برای تولید فیلم و سریال و پخش برنامه‌های مناسبتی همکاری می‌کنند.

برنامه یکشنبه شب «نقش جهان» با موضوع توانمندی‌های نظامی ایران در قاب شبکه افق سیما نقش بست.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: برای محاسبه شاخص بهره وری کافیست تولید ناخالص داخلی را در صورت کسر قرارداده و ورودی هایی مثل نیروی کار، سرمایه و سرمایه های واسطه را در مخرج کسر قرار دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان اردبیل در مراسم تجلیل از اساتید و قاریان قرآن کریم استان اردبیل از مستند «عبای خاکی» شبکه قرآن و معارف سیما ویژه روستای قرآنی اندبیل تقدیر نمود.

برنامه «گوهرشاد» با اجرای مژده لواسانی راوی نقش بانوان و مادران در آزادسازی خرمشهر خواهد شد.

جدیدترین قسمت مجموعه مستند «ضد» امشب 2 خرداد با موضوع ناگفته‌هایی از ریشه‌های نژادپرستی در تاریخ آمریکا از شبکه مستند پخش می‌شود.

به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر، «شادونه با بچه‌های اروند» سوم و چهارم خرداد به شبکه دو می‌آید.

مستند «خرمشهر جمعیت 80 میلیون نفر» ویژه ‌برنامه چهلمین سالروز آزادسازی خرمشهر به کارگردانی مینو خانی و تهیه کنندگی سید جمال نحوی سه شنبه 3 خرداد ماه ساعت 13:20 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود.  

شبکه دو سیما در سالروز آزادی خرمشهر دو فیلم با این مضمون پخش می کند.

برنامه «دست کی بالا» با موضوع آزادی خرمشهر، دوشنبه دوم خرداد ساعت 10:45 میهمان خانه‌های کودکان ایرانی است.

مرکز سیمافیلم در پی انتشار اخبار غلط برخی رسانه‌ها در خصوص توقف ساخت سریال حضرت موسی (ع) این خبرسازی را تکذیب کرد.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز دوشنبه ۲ خرداد اعلام شد.

مستند «داستان سنگر»، با موضوع ازادسازی شهر خرمشهر در برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

برنامه شنبه شب جهان‌آرا با موضوع ساماندهی بازار خودرو در برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

مینی سریال خارجی «سرباز گمنام» از دوشنبه ۲ خرداد ماه هر شب ساعت ۱۲ روی آنتن شبکه چهار سیما پخش می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد