امروز دوشنبه  4 بهمن 1400
تعداد بازدید : 315 - تاریخ خبر : 1400/09/06 - 14:51
مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر است

جوان مخترع ایرانی از دغدغه های همکارانش در ثبت اختراعاتشان در برنامه «صبح پارسی» گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جامجم پخش می شود، با موضوع آسایش و آرامش بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمدامین نبی اللهی با فرشاد بحری مدیر مرکز رشد منطقه 17 و نخبه مخترع ایرانی به گفت و گو نشستند.

بحری گفت: مدیر مرکز رشد منطقه 17 و مهندس برق هستم. 24 سال دارم، از سن ده سالگی در حوزه برنامه نویسی و رباتیک و الکترونیک شدم و در حال حاضر هم درحال فعالیت هستم.

وی تصریح کرد: بزرگترین مشکل ما در ایران این است که برای ثبت اختراع یک سال زمان صرف می شود در حالی که در کشورهای همسایه این زمان بین یک تا دوماه است. در این زمان ممکن است یک نفر از کشورهای همسایه به اختراع ما دست یابد و آن را به نام خودش ثبت کند و یا یکی از افرادی که در رسیدن به این اختراع از او کمک گرفته ایم این اختراع را به نام خود ثبت کند.

جوان مخترع ایرانی افزود: می توانیم اختراعاتمان را در کشورهای دیگر هم ثبت کنیم یا آن ها را به ثبت جهانی برسانیم اما اصل موضوع برای ما ثبت آثارمان در کشور خودمان است که بتوانیم در ایران از آن بهره برداری شود تا خیالمان راحت شود.

بحری تصریح کرد: از ده سالگی از جشنواره خوارزمی شروع کردم که در رشته دست سازه های رباتیکی بود و بعد با اینکه سن کمی داشتم شروع به آموزش در آن حوزه کردم، در سن 15 سالگی داور خوارزمی شدم و بعد از دو سال درخواست مدیریت مرکز رشد را به من دادند . گروهی ایجاد کردیم و شروع به ثبت ایده ها، دست سازه ها و طرح هایی که در بین افرادی مثل نابینایان یا توان یابان جسمی حرکتی مورد نیاز است نمودیم.

وی عنوان کرد: پروژه "کلاه هوشمند" را با تلاش های بی وقفه دانش آموزان به سرانجام رساندیم. خیلی خوشحالم که دانش آموزانم به این مرتبه و درجه رسیده اند که بتوانند اینطور برای یک پروژه تلاش کنند و بزرگترین آرزوی هر معلم هم همین است که دانش آموزان سختکوش داشته باشد. به همین واسطه انگیزه می گیریم تا پروژه های و طرح های جدید را ارائه دهیم.

مخترع کشور بیان کرد: مدیریت صحیح باعث شده است که از اعضای گروه می پرسم که چه نیازها و دغدغه هایی دارند و سعی می کنم به آن ها پاسخ بدهم. به همین دلیل پنج سال این گروه پا برجا مانده و بچه ها برای ادامه مسیر شور و شوق زیادی دارند. مدیریت این تعداد دانش آموز در زمینه دست سازه، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، مکاترونیک و الکترونیک بسیار سخت بوده و هدف بزرگی هم داریم.

بحری گفت: اساسنامه ای داریم که بین شش نفر اعضای اصلی ما است و هدف اصلی آن این است که همه دانش آموزان تهرانی هرچه به ذهنشان می آید و می خواهند ثبت کنند، دست سازه انجام دهند و یا اختراعی می خواهند انجام دهند و هزینه اش را ندارند ما از جیب خودمان و یا ارتباطاتی که با سازمان ها داریم از آن ها حمایت می کنیم و تمام طرح هم برای خود شخص است. مربی هم در این مرکز داریم و سعی می کنیم طرح های دانش آموزان را وارد بدنه بازار کنیم و آن را انبوه سازی کنیم.

وی تصریح کرد: محدودیت داشتیم اما با آن کنار آمدیم. دانشگاه محیط تخصصی دارد و مهندسی برق قدرت است. اما حیطه ای که کار می کردیم برنامه نویسی بود و سپس به نتیجه رسیدیم که با اینترنت اشیا این دو موضوع متفاوت را تلفیق کنیم.

مدیر مرکز رشد منطقه 17 تهران اظهار داشت: جامعه ما باید به سمت و سوی هوشمندسازی، رایانه و برنامه نویسی برود و ما نباید از این روند عقب بمانیم. بزرگترین دغدغه این است دانش آموزان ما منتظر نباشند که برنامه نویسی و آموزش های رایانه ای را در دانشگاه بیاموزند بلکه از دوران مدرسه این علوم را یاد بگیرند و با آن ها آشنا شوند. دانش آموزان باید این ها را تجربه کنند و بر اساس علایقشان مسیرشان را مشخص کنند و در آن مسیر قدم بگذارند. می خواهیم استعداد و علاقه را در دانش آموزان کشف کنیم و مسیری را جلوی پای دانش آموزان بگذاریم.

بحری خاطر نشان کرد: چهار ماه است هماهنگی هایی ایجاد شده که مرکز رشد در آموزش و پرورش ایجاد شود ولی در قدیم این اتفاق نمی افتاد و ما در غالب معلم در این مجموعه فعالیت می کردیم. در آموزش و پرورش هم ثبت طرح و داوری ها را به اسم مدرسه تمام می کنند اما به عقیده ما دانش آموز برای ایران است و افتخاری که داشته ایم را به اسم یک مدرسه تمام نمی کنیم.

وی افزود: مسیر طولانی در پیش داریم؛ همه فعالیت هایی که انجام می شود مبتنی بر هدف است و بر اساس زمانبندی از طریق نوشتن کتاب یا تولید ویدئو علم را به دیگران منتقل می کنیم.

جوان نخبه ایرانی درباره اختراعات دانش آموزان منطقه 17 تهران ادامه داد: دستگاهی را تولید کرده ایم که برای افراد توانیاب مورد استفاده قرار می گیرد و این افراد می توانند با زدن یک دکمه موقعیت مکانی خود را برای عزیزانشان که قبلا اطلاعات آن ها را در این اپلیکیشن ثبت کرده اند بفرستند تا در صورت بروز مشکل افراد دیگر از آن ها با خبر باشند. به علاوه بسیاری از مرگ و میرها در خواب رخ می دهد که برای این موضوع دستبند خواب طراحی شده است و اگر علائم حیاتی کسی کم شود یا از بین برود اطلاع رسانی می کند.

بحری در خصوص تولید انبوه اختراعاتشان گفت: با شرکت های تولید کننده جلسات زیادی برگزار شده است اما راه را بسیار طولانی کرده اند و پروسه را برای مخترعین بسیار سخت می کند و انگیزه این افراد کم می شود؛ باعث می شود دغدغه مالی و زمان برای افراد پیش بیاید.

وی در پایان گفت: از هرچه می سازیم خوشحال می شویم حتی کوچک ترین چیزها؛ اما چیزی که مرا خوشحال می کند این است که دانش آموزان در مسیر مورد علاقه و درست خودشان قدم بگذارند و به اشتباه از این شاخه به شاخه دیگر نپرند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما به همراه مدیران شبکه دو سیما از پشت صحنه سریال نوروزی «خداداد» این شبکه بازدید کردند.

درگذشت همکار شبکه قرآن ومعارف سیما مرحوم مغفور محمد زارع زاده از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس؛ حین انجام ماموریت را تسلیت عرض می نماییم از خداوند منان علو درجات و برای همکاران و بازماندگان صبر و اجر مسالت داریم.

پویش دست بوسی مادر به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) از شبکه سلامت روى آنتن رفته است.

معاون سیما در حکمی محسن صفایی را به عنوان سرپرست مدیریت تولید و تامین موسیقی این معاونت منصوب کرد.

در آخرین روز دی ماه و شروع بهمن ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «زنده باد نماینده»، «قاچاقچی» و «لپسیس» 3 فیلم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

قسمت جدید «بسته پیشنهادی» جمعه ویژه روز مادر روی آنتن شبکه دو سیما می رود و الهام حمیدی بازیگر سینما و تلویزیون مهمان این برنامه است. 

محمد کاسبی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون شب گذشته به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری شد.

مراسم انتخاب بهترین سال فیفا، در شبکه ورزش به طور کامل پوشش داده خواهد شد.

شرکت‌کنندگان مسابقه «تماس» با فراخوان عمومی و مصاحبه حضوری از طبقه متوسط جامعه انتخاب شده‌اند و در تماس‌های تلفنی هدایتگر مسابقه با چالش‌ها و ماموریت‌های ویژه‌ای روبرو می‌شوند.

برنامه «چهل‌ تیکه» این هفته میزبانِ حمید لولایی، مهدی فنونی زاده و پوراندخت مهین است.

مرکز پویانمایی صبا یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی هنری در راستای ساخت مجموعه‌های چند رسانه‌ای و انیمیشن است که تاکنون با تولید پویانمایی‌های ماندگار و حمایت از ساخت انیمیشن‌های موفق توانسته رتبه خوبی را در این عرصه به نام خود رقم بزند. 

همزمان با اجرای مراحل پیش تولید و ساخت دکور مسابقه «فامیل بازی»، عوامل اصلی تولید این برنامه مشخص شد.

سیما تیرانداز بازیگر تلویزیون و تئاتر امشب به عنوان مهمان در برنامه «احوالپرسی» شبکه دو سیما حضور خواهد داشت.

سریال «رابینسون کروزو» و مجموعه «نقابدار» از 27 دی، از شبکه تماشا روی آنتن می رود.

 ۲۰ رویداد ورزشی، این هفته از شبکه ورزش به صورت زنده پخش می‌شود.

 

مینی سریال شش قسمتی «به هر طریق» از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 مجموعه مستند «پا به ماه» با موضوع لحظات خاص روزهای آخر بارداری و روز تولد؛ به تهیه کنندگی مهدیه سادات محور از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

سری جدید مجموعه انیمیشن «کوچولوهای کنجکاو» به کارگردانی و تهیه کنندگی "آتنا مسلمی" در مرکز پویانمایی صبا به تولید رسید.

برنامه «شما و سیما» از جمعه این هفته با هویت بصرى جدید پخش خواهد شد.

سریال «بعد از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر و تهیه کنندگی سعید سعدی کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است که این شب ها ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن می رود.

مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» از امروز ساعت 16:45 به روی آنتن شبکه یک می رود.

 

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز دوشنبه ۴ بهمن اعلام شد.

«بچه شمرون» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی تک روستا پرتره‌ای از حاج عباس صالحی صاحب گنجینه ارزشمندی از عکس‌های تجریش و شمیرانات یکشنبه ۳ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

برنامه «به وقت ایران» به بررسی بازگشت لایحه رتبه‌بندی معلمان از شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی می‌پردازد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از چگونگی ایجاد تناسب بین نقش‌های خانوادگی و اجتماعی و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی گفت.

دیدار فوتبال بین دو تیم میلان و یوونتوس امشب از شبکه سه سیما روی آنتن می رود.

برنامه «صبح پارسی» فردا با حضور ‌کارشناس حوزه پرورش گل و گیاه بر روی آنتن می رود.

برنامه‌ «مشاور» شبکه جهانی جام‌جم در اولین برنامه خود در بهمن ماه به موضوع برنامه‌های سازمان توسعه تجارت ایران برای حمایت از تجار ایرانی خارج از کشور و توسعه صادرات می‌پردازد.

هشتادودومین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی  مهندسی بافت و سلول‌درمانی اختصاص دارد. این برنامه ساعت ۱۹امروز، یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

شبکه دو سیما به مناسبت سالروز حضرت فاطمه زهرا(س)، بزرگداشت روز زن و مقام شامخ مادر، برنامه‌هایی را تهیه و تدارک دیده است.

برنامه «تهران 20»، دوم بهمن ماه، با حضور دکتر" سعید کریمی" معاون درمان وزارت بهداشت به بررسی مرحله سوم واکسیناسیون و موج ششم کرونا پرداخت.

شبکه های دو، نمایش و امید، امروز و در روز مادر چندین فیلم پخش می کنند.

مشاور و نویسنده در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از تفاوت‌های زنان و مردان و چگونگی شاخت و برخورد با آن گفت.

جواد انصافی کارشناس، راوی و خواننده موسیقی مکتب تهران، یکشنبه ۳ بهمن مصادف با شب میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن به همراه متین رضوانی پور موسیقی پژوه و خواننده بیات تهران میهمان برنامه «سرنا» شبکه چهار سیما می شوند.

برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما، یکشنبه 3 بهمن ماه ساعت 14 به مناسبت درگذشت محمد رضا یزدانی خرم رئیس اسبق فدراسیون‌های والیبال و کشتی، گفتگوی این پیشکسوت و مدیر باسابقه ورزش ایران را بازپخش می کند.  

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز یکشنبه ۳ بهمن ماه اعلام شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد