امروز پنج شنبه  18 آذر 1400
تعداد بازدید : 199 - تاریخ خبر : 1400/08/05 - 07:06
تعارض های تربیتی و تاثیر آن بر سلامت روانی فرزندان

کارشناس روانشناسی برنامه صبح پارسی درباره تعارضات تربیتی در دوران کودکی صحبت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع نحوه ارتباط برقرار کردن و انواع آن بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی،میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، آلاء خامه یارو امین نبی اللهی با فاطمه سادات رازقی روانشناس صبح پارسی و لیلا وصالی دکترای حوزه ارتباطات به گفت و گو نشست.

در بخش اول گفت و گو رازقی گفت: انسان موجودی اجتماعی است و در طی تکامل خود به این نتیجه می رسد که پس از رسیدن به بلوغ فکری جسمی و عاطفی باید همسری برای خودش اختیار کند که بتواند در زندگی مسیر جدیدی را طی کند. اصل این موضوع به نیازمهم ارتباط برقرار کردن بازمی گردد. ارتباط شاید اول بین دو نفر باشد اما با گسترش خانواده اثر گذاری آن در نقش های دیگر مثل والدین و فرزند هم انشعاب پیدا می کند. ما دراین مرحله می گوییم که فرد برای تربیت فرزند و ارتباط با او شیوه تربیتی اتخاذ می کند.

وی تصریح کرد: هر دو نفری که ازدواج می کنند کاملا تشابه ندارند و همین تفاوت ها گاهی ارتباط برقرار کردن را جذاب می کند؛ وقتی فقط فرد و همسرش ارتباط دارند این تفاوت ها چالش هایی ایجاد می کند که ممکن است جذاب هم باشد و حل کردن آن ها ساده تر و ممکن تر باشد اما وقتی پای فرزند به میان می آید از آن جایی که فرزند حاصل یک ارتباط است و رابطه ای خاص با مادر و پدر دارد و مثلث ارتباطی و حتی ارتباط چند جانبه شکل می گیرد اثرات ارتباط بر تربیت ما بر روی فرزند ما هم اثرگذاری دارد.

روانشناس صبح پارسی افزود: پدر و مادر با تربیت های متفاوت هستند و درک متفاوتی از نحوه تربیت کردن فرزند دارند و وقتی می خواهند این ذهنیت را در ظرف تربیتی کودکشان بریزند چالش هایی را ایجاد می کند. پدر و مادر هرکدام به زعم خودشان دلسوز فرزندان هستند و می خواهند بهترین تربیت را داشته باشند.

رازقی انواع شیوه های فرزندپروری را معرفی کرد بیان کرد: امروزه با تعارضات تربیتی والدین مواجه هستیم یعنی والدین شیوه های مختلف فرزند پروری دارند. ما چهار نوع شیوه فرزند پروری داریم؛ مقتدرانه، مستبدانه، سهل گیرانه و اغواگر. دسته بندی آن بر اساس میزان حساسیت و پاسخگویی والد به نیاز فرزند و میزان توقع از فرزند انجام شده است. مادر و پدر به صورت جداگانه هر کدام یکی از این سبک ها را به فرزند القا می کنند. هر چقدر والدین در دیدگاه اولیه یعنی حساسیت به نیازهای فرزند و میزان توقع باهم متفاوت باشند دچار تعارض می شوند و باعث می شود فرزند در محیط چالشی که برای کودک ناامنی ایجاد می کند، بزرگ شود. کودک امنیت را همزمان با هم می خواهد وقتی می بیند مادر و پدر بر سر یک موضوع واحد اختلاف نظر دارند دچار نا امنی می شود چون نمی تواند یکی از آن ها را انتخاب کند. از طرفی آنقدر از نظر شناختی به بلوغ فکری نرسیده که بین اختلاف نظر والدینش متوجه شود که باید کدام یک را انتخاب کند و پیش ببرد.

وی ادامه داد: اولین عارضه ای که تعارضات تربیتی برای بچه ها دارند این است که نمی تواند موقعیت ها را پیش بینی کند. ممکن است بخاطر رفتاری؛ از سوی مادر شامل توجه و از سوی پدر دچار تنبیه شود و همین ناسازگاری کودک با رفتارهای مختلف از سوی والدین برای او بسیار آسیب زا است.

روانشناس برنامه اظهار داشت: برای جلوگیری از تعارضات تربیتی اول از همه انتخاب همسرمان باید درست باشد. ما غیر از اینکه برای خودمان انتخاب می کنیم برای یک نسل پس از خودمان هم داریم انتخاب می کنیم. وقتی باهم برنامه داریم که بچه دار نشویم موضوع متفاوتی است اما وقتی برنامه داریم که فرزند آوری داشته باشیم و از خودمان نسلی به جای بگذاریم باید انتخاب صحیح هم داشته باشیم. باید ملاک های عمیق و بلند مدت برای ازدواج داشته باشیم تا از زیربنا موضوع تربیت فرزندان را نیز درست پایه ریزی کنیم. اینکه برخی می گویند پس از ازدواج یک دیگر را می سازیم خیالی بیش نیست.

رازقی گفت: بعد از آن قبل از اینکه تصمیم به فرزندآوری داشته باشیم باید اختلافاتمان را جدی بگیریم. درست است که قرار نیست با هر اختلافی به طلاق و به جدایی برسیم اما باید اختلافات جدی که نادیده گرفته شده است مورد توجه قرار گیرد زیرا در فرزند پروری به مشکلاتی منجر می شود که دیگر وقت حل کردن آن پس از فرزندآوری نیست و تاثیرات نامناسبی را بر روی فرزند می گذارد.

وی تصریح کرد: اختلاف در ارتباط شکل می گیرد قبل از اینکه صاحب فرزند شویم آگاهانه یا اختلافات را حل می کنیم یا آن را حذف می کنیم. یک صفت را می توانیم در همسر نادیده بگیریم اما من فقط در جایگاه خودم می توانم این تصمیم را بگیرم نه به جای فرزندم. با آمدن بچه اختلافات آغاز نمی شود جلوه پیدا می کند.

روانشناس صبح پارسی پیامدهای تعارض تربیتی بر روی فرزند را برشمرد و افزود: شایع ترین پیامد تعارضات تربیتی برای فرزندان ناامنی است که منجر به پرخاشگری، ترس از ارتباطات اجتماعی، چسبندگی بیش از اندازه کودک به یکی از والدین، ترس از تجربه های جدید و قرارگرفتن در محیط های جدید در کودکی است. به علاوه اضطراب که ریشه اختلالات خلقی است و در نتیجه افسردگی و اختلالات شخصیت در دوره نوجوانی را در پی خواهد داشت و فرد در بلند مدت نگرش نادرست نسبت به ازدواج پیدا می کند، یا به سمت ازدواج نمی رود یا دست به انتخاب های نادرست می زند.

در بخش دوم گفت و گو وصالی که کارشناس میهمان برنامه بود گفت: "ارتباط" انواع و اقسام تقسیم ها را میتواند داشته باشد و از هر جنبه تقسیم بندی شود. اما چیزی که می تواند ما را به سواد رسانه ای برساند این است که ما پیش از هرکس ابتدا با خودمان ارتباط داریم. اگر در طول شبانه روز با هیچ کس هم ارتباط نداشته باشیم مدام با خودمان ارتباط داریم و روانشناسان معتقدند این بخش از ارتباط دقیقترین و قوی ترین ارتباط محسوب می شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از بزه ها و مشکلات اجتماعی که از ضعف اعتماد به نفس و ناامیدی ناشی می شود به ارتباطی که با خودمان داریم برمی گردد و نوع ارتباط و شناخت با خود؛ که باید نوع رابطه با خودمان را اصلاح کنیم.

کارشناس ارتباطات گفت: هر نوع ارتباطی یک مدل ساده دارد که فرستنده پیامی را ارسال می کند و گیرنده پیام را دریافت می کند و بازخورد نشان می دهد. اگر رمزگذاری به گونه ای باشد که همان گونه که فرستنده مدنظرش بوده توسط گیرنده رمزگشایی شود می گوییم ارتباط اتفاق افتاده اما بسیاری از مواقع رمزگشایی درست اتفاق نمی افتد. فهم موضوع توسط گیرنده بسیار مهم است بسیاری از عوامل مثل نگاه چشمی می تواند در رساندن منظور ما به مخاطب موثر باشد.

وصالی تصریح کرد: بسیاری از اوقات در نقد کردن می گویند ابتدا نقاط مثبت را اعلام کنید و بعد نقدها را آهسته و آرام بیان کنیم تا طرف مقابل ناراحت نشود.

وی بیان کرد: هنگام برقراری ارتباطات عواملی مثل استفاده از تکنیک های اقناعی می تواند موثر باشد، اما برخی از موارد نیز در اختیار فرستنده پیام نیست و به دریافت کننده بر می گردد که به آن ها "فرامتن" گفته می شود. مثل شرایط گیرنده گرسنگی خواب آلودگی تمرکز و.. که در دریافت او تاثیر گذار است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال «اپیدمی» به کارگردانی امیرسجادحسینی به زودی از شبکه سه سیما پخش می شود.

سریال «خط مقدم» از یک شنبه 14 آذر ماه از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «پنگوئن بلوم»، «سایه تاریک» و «خودش» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شود.

مصطفی هادی‌زاده مدیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما درباره وضعیت معتادان متجاهر در تهران توضیحاتی ارائه کرد.

مستند «۳۶۰ درجه محاصره» که به روایت فرماندهی شجاعانه سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی در عملیات نجات مردم آمرلی از چنگال داعش می‌پردازد، نخستین بار از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه ۱۴ آذر، سالروز درگذشت استاد توانای سینمای ایران، مرحوم علی حاتمی، ۵۲ سال فعالیت های هنری وی در مستند سینمایی «سوته دل» بررسی می شود. 

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، با حضور مدیران رسانه ملی در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز چهارشنبه ۱۰ آذر اعلام شد.

مستند «مجتهد ایلامی» به تهیه کنندگی و کارگردانی قدرت باقری امشب چهارشنبه 10 آذرماه ساعت 40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه طنز و جذاب «کمدین» این هفته پنج شنبه 11 آذرماه ساعت 22 به مقایسه آثار سه کمدین مطرح دنیا، باستر کیتون، چارلی چاپلین، هارولوید می پردازد.

مستند تک قسمتی «فصلی نو» روز جمعه ۱۲ آذرماه ساعت 13روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

برنامه «تهران 20»، هفتم آذر ماه، با حضور دکتر "سید محمد صاحبکار" معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی قوه قضائیه به بررسی سند تحول قوه قضائیه پرداخت.

با هدف شناسایی و حمایت از مزیت‌های رقابتی دانش‌بنیان‌ها، مسابقه تلویزیونی «کارویا» از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

فصل سوم مجموعه تلویزیونی «با هم بازی» آماده نمایش از تلویزیون شد.

معاون سیما در پنجمین جشنواره تلویزیونی با اشاره به تاثیرگذار بودن قالب مستند تاکید کرد : نگاه بومی و اندیشه اسلامی و خاستگاه دینی -ملی همراه با تحقیق و پژوهش و سوژه یابی باید در ساخت آثار مستند مدنظر قرار گیرد.

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنجشنبه اعلام شد.

مجموعه مستند «قصه‌های آب» از قاب شبکه افق پخش می‌شود.

پنجاه‌وهفتمین قسمت فصل هشتم «چرخ» ساعت 19 امروز، چهارشنبه 17 آذر ۱۴۰۰، با بررسی طراحی رفتار و تاثیر آن بر روی نوآوری روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

یوسف مرادیان و افسانه چهره‌آزاد دو بازیگر قدیمی به همراه امیر افشار مجری قدیمیِ تلویزیون، مهمانان این هفته برنامه «چهل تیکه» خواهند بود.

نخستین کنگره ملی شعر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از شبکه های سیما، فردا پخش می شود.

شهردار رباط کریم در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما به سؤالات و دغدغه‌های مردم رباط کریم و اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکلات این منطقه توضیحاتی داد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، شایعه ممنوعیت انتخاب عناوین محلی برای اماکن تهران را رد کرد.

سریال مستند «سگ‌کشی» به تهیه‌کنندگی محمدرضا عبدالحمیدی و کارگردانی میثم ملکی پور پنجشنبه ۱۸ آذر روی آنتن شبکه سه سیما می رود.

فیلم هایی با رنگ و بوی فداکاری پرستارها در آخر هفته

«مسافر ناخوانده»، «آیاپان و کوشیام» و «تفکر انتقادی»  جدیدهای هفته

شبکه سلامت در روز پرستار با ویژه برنامه هایی، این روز را گرامی می دارد.

نوزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه روز چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

دهمین قسمت برنامه «پرنیان صدا» میزبان تورج نصر هنرپیشه و صداپیشه پیشکسوت خواهد بود.

منصور ضابطیان مجری و برنامه‌ساز تلویزیونی و رادیویی جمعه 19 آذر به استودیوی برنامه «رخ به رخ» می‌آید.

مستند «پیکره‌هایی از جنس خاک» به کارگردانی سجاد گودرزی داستان 500 سال استعمار اروپاییان است.

مسابقه «تهمتن» که این روزها از شبکه نسیم در حال پخش است با تمرکز بر روحیه ورزشکاری و پهلوانی، زوایای مختلف شخصیتی ورزشکاران شرکت کننده در مسابقه را نیز مورد واکاوی قرار می دهد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد