امروز پنج شنبه  18 آذر 1400
تعداد بازدید : 269 - تاریخ خبر : 1400/08/04 - 14:10
در نشست مرکز «صبا» مطرح شد؛
الزامات برندسازی در حوزه انیمیشن/ پدر و مادرها ذائقه‌سازی کنند‎‎

محمدرحیم لیوانی ضمن اشاره به الزامات برندسازی در حوزه انیمیشن از لزوم نقش‌آفرینی پدر و مادرها در شکل‌گیری ذائقه کودکان گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما به نقل از مهر؛ در نشست خبری محمدرحیم لیوانی رییس مرکز پویانمایی صبا با همراهی امیرمحمد دهستانی معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و امیر سحرخیز رییس هیات مدیره انجمن صنفی فیلمسازان انیمیشن ایران صبح امروز سه‌شنبه چهارم آبان ماه در سالن اجتماعات مرکز صبا برگزار شد.

محمد رحیم لیوانی در این نشست درباره کار روی برندسازی آثار پویانمایی در حوزه انیمیشن گفت: برندسازی از سال‌ها پیش شروع شده است. یکی از شاخصه‌های برندسازی تعداد قسمت‌های یک مجموعه است و سعی شده این مجموعه‌ها بتوانند با حضور مداوم برند شوند و ما هم در این راستا مجموعه‌های صد قسمتی و بالاتر تولید می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر چهار مجموعه بالای ۲۰۰ قسمت، ۱۰ مجموعه بالای ۱۰۰ قسمت و ۳۰ مجموعه بالای ۵۰ قسمت داریم.

مدیر مرکز صبا با اشاره به افزایش کیفیت آثار عنوان کرد: نکته بعدی این است که این آثار بتوانند قابلیت‌های فنی برای حضور در عرصه داخلی و خارجی داشته باشند. از سال ۹۲ به بعد تمام مجموعه‌های ما به‌صورت فول اچ دی ساخته شده است و حتی درصد زیادی هم به صورت ۴k تولید می‌شود.

لیوانی اظهار کرد: تا چند سال دیگر چند مجموعه برند خواهیم داشت. مجموعه «پهلوانان» را برای نوروز ۱۴۰۱ داریم. همت پدرها و مادران است که ذائقه سازی کنند و در ذائقه سازی برای تماشای هنر پاک تلاش کنند.

امیر محمد دهستانی معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم در این نشست توضیح داد: برندسازی فقط نمی‌تواند توسط جامعه انیمیشن انجام شود. به طور مثال اگر دختر من یک مجموعه «نقاش کوچولو» را دوست دارد باید متناسب آن بتواند ابزار تحریریه را هم پیدا کند.

وی درباره حجم تماشای انیمیشن عنوان کرد: مهمترین سریال مثل «زخم کاری» را یک بار می‌بینید ولی کودک من یک انیمیشن را ۵۰ بار می‌بیند ولی رسانه ندارند و آماری ندارید از اینکه آنها چقدر این آثار را دنبال می‌کنند. مثلاً «زخم کاری» بیلبوردهایش همه جا هست اما آیا یک انیمیشن می‌تواند بیلبورد رایگان داشته باشد؟

دهستانی همچنین یادآور شد: خود سازمان صداوسیما باید برای سریال‌های جدیدش در شبکه‌های جدید تبلیغات داشته باشد. بهترین محصول را داشته باشید اما تبلیغش نکنید فایده‌ای ندارد.

امیر سحرخیز هم در ادامه درباره هزینه ساخت انیمیشن اظهار کرد: قیمت تولید انیمیشن در حال حاضر یک سی ام هزینه آثار خارجی است.

عمده درآمد پلتفرم‌ها از انیمیشن‌های خارجی است

وی همچنین درباره درآمد پلتفرم‌ها از آثار پویانمایی خارجی گفت: پلتفرم‌ها عمده درآمدشان از پخش انیمیشن‌های خارجی است.

سحرخیز با انتقاد از صداوسیما عنوان کرد: من هم به سازمان نقد دارم که چرا از این همه سرمایه‌ای که دارد استفاده نمی‌کند. تا زمانی که انیمیشن انتشار و توزیع درستی پیدا نکند نمی‌توانیم به سمت برندسازی برویم.

لیوانی درباره فروش مجموعه‌های پویانمایی عنوان کرد: بیشترین رغبت بعد از فیلم و سریال به انیمیشن است. شکرستان و مجموعه‌های بسیاری از مرکز صبا در اکراین، کره جنوبی و ژاپن به فروش رسیده است. ما انیمیشن را با قصد صادرات نمی‌سازیم بلکه با نگاه داخلی آثار ساخته می‌شود که قابلیت صادرات هم دارند. «تندر»، «چیا» و… از مجموعه‌های است که فروش خارجی داشته‌اند.

دهستانی درباره دغدغه فروش آثار به خارجی‌ها گفت: بچه‌های ما هنوز شاهنامه و سعدی را نمی‌شناسند و بعد ما بخواهیم روی فروش این محصولات فکر کنیم اولویتی ندارد. گاهی نوعی ذوق زدگی وجود دارد که انیمیشن چقدر سرویس می‌دهد. مزیت ما در این نیست که کار کارگری انبوه داشته باشیم. مزیت ما محتوا و فکر است و باید روی این زمینه کار کنیم.

لیوانی نیز بیان کرد: از طرف دیگر ابتدا باید به حجم تولید قابل توجه برسیم که قابلیت فروش داشته باشد. تعداد مجموعه‌های بالای صد قسمتی امکان فروش دارد. با این حال نگاه اولیه ما تولید برای داخل کشور است.

منتظر بحران می‌مانیم!

دهستانی با اشاره به پخش آثار پویانمایی خارجی در کشور تصریح کرد: من خاطرم هست تلویزیون در یکی از چهارشنبه‌سوری‌ها حدود یک و نیم میلیارد دلار انیمیشن خارجی پخش کرد! یعنی شش تا هفت فیلم ۱۵۰ میلیون دلاری را پخش کرد. پس وقتی ما خودمان این آثار را ترویج می‌کنیم چگونه انتظار داریم انیمیشن‌های ما مورد توجه قرار بگیرد. حالا در دنیا به سمت همجنس گرایی رفته‌اند و شاید همین بحران باعث شود مسئولان ما به تولید محتوای فرهنگی خودمان توجه داشته باشند گویی باید ابتدا بحران آفرینی شود و سوپرمن را با نگاه تراجنسی بسازند تا به انیمیشن ما توجه شود.

لیوانی درباره پخش برخی از آثار ضعیف در تلویزیون عنوان کرد: ما در چند سال اخیر انیمیشن با کیفیت پایین نداشته‌ایم، اغلب ادارت کل آموزش و پرورش استان‌ها مجموعه مهارت‌های زندگی را خریداری کرده‌اند.

امیر سحرخیز رییس هیات مدیره انجمن صنفی فیلمسازان انیمیشن ایران نیز در این باره گفت: مجموعه‌های باکیفیت از تلویزیون پخش شده است که خیلی‌ها از آنها اطلاعی ندارند. مجموعه «روبی و جوجه‌ها» از بابک نکویی که به جشنواره انسی راه یافت یا مجموعه خود من با نام «چیا» به کشورهای خارجی فروخته شده‌اند.

وی در بخش دیگر یادآور شد: انیمیشن هم هنر است هم صنعت و هم می‌تواند صادرات داشته باشد و چند وزارتخانه را درگیر کرده و به شدت جایگاه بالایی دارد.

سحرخیز تصریح کرد: ترمیم چرخه صنعتی انیمیشن مهمترین کاری است که باید انجام شود و این حوزه خیلی بیش از آنچه که حقش است دیده شده است. در اطراف انیمیشن جریان‌های مالی پررنگی شکل می‌گیرد که در ایران مغفول مانده است. انیمیشن در این بازه دو ساله و در شرایط قرنطینه و ویروس کرونا جزو معدود صنایعی است که رشد کرده است گردش مالی این صنعت در دنیا حدود ۲۴۰ تا ۲۷۰ میلیارد دلار است و حتی پیش بینی ۴۰۰ میلیارد دلاری داشته‌اند.

دهستانی نیز در ادامه با تاکید بر بعد استراتژیک انیمیشن یادآور شد: اینکه جامعه‌ای انیمیشن دارد یا خیر خودش می‌تواند نمادی از پیشرفت آن کشور باشد. در میان ۲۲۰ کشور دنیا تنها چند کشور هستند که صنعت انیمیشن دارند و قابل حرف است. این حوزه ممکن است صنعت لاکچری به حساب بیاید چون سطح بالایی از هنرهای تجسمی، هنر سینما، دانش رایانه و انفورماتیک را نیاز دارد. هدف ما این است که مجامع جهانی همانطور که روی سینما تمرکز دارند به انیمیشن هم توجه داشته باشند.

برای دیدن تصاویر نشست اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال «اپیدمی» به کارگردانی امیرسجادحسینی به زودی از شبکه سه سیما پخش می شود.

سریال «خط مقدم» از یک شنبه 14 آذر ماه از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «پنگوئن بلوم»، «سایه تاریک» و «خودش» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شود.

مصطفی هادی‌زاده مدیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما درباره وضعیت معتادان متجاهر در تهران توضیحاتی ارائه کرد.

مستند «۳۶۰ درجه محاصره» که به روایت فرماندهی شجاعانه سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی در عملیات نجات مردم آمرلی از چنگال داعش می‌پردازد، نخستین بار از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه ۱۴ آذر، سالروز درگذشت استاد توانای سینمای ایران، مرحوم علی حاتمی، ۵۲ سال فعالیت های هنری وی در مستند سینمایی «سوته دل» بررسی می شود. 

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، با حضور مدیران رسانه ملی در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز چهارشنبه ۱۰ آذر اعلام شد.

مستند «مجتهد ایلامی» به تهیه کنندگی و کارگردانی قدرت باقری امشب چهارشنبه 10 آذرماه ساعت 40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه طنز و جذاب «کمدین» این هفته پنج شنبه 11 آذرماه ساعت 22 به مقایسه آثار سه کمدین مطرح دنیا، باستر کیتون، چارلی چاپلین، هارولوید می پردازد.

مستند تک قسمتی «فصلی نو» روز جمعه ۱۲ آذرماه ساعت 13روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

برنامه «تهران 20»، هفتم آذر ماه، با حضور دکتر "سید محمد صاحبکار" معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی قوه قضائیه به بررسی سند تحول قوه قضائیه پرداخت.

با هدف شناسایی و حمایت از مزیت‌های رقابتی دانش‌بنیان‌ها، مسابقه تلویزیونی «کارویا» از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

فصل سوم مجموعه تلویزیونی «با هم بازی» آماده نمایش از تلویزیون شد.

معاون سیما در پنجمین جشنواره تلویزیونی با اشاره به تاثیرگذار بودن قالب مستند تاکید کرد : نگاه بومی و اندیشه اسلامی و خاستگاه دینی -ملی همراه با تحقیق و پژوهش و سوژه یابی باید در ساخت آثار مستند مدنظر قرار گیرد.

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

«گیل دخت» عنوان سریال تاریخی‌ست که تولید آن از سال ۹۸ به کارگردانی مجید اسماعیلی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی آغاز شده و پس از گذشت ۲۴ ماه، تصویربرداری این سریال در آبان سال جاری به پایان رسید.

گروه های برنامه‌ساز شبکه دو برنامه‌هایی را به مناسبت این روز تهیه و تدارک دیده‌اند.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنجشنبه ۱۸ آذر اعلام شد.

مجموعه مستند «قصه‌های آب» از قاب شبکه افق پخش می‌شود.

پنجاه‌وهفتمین قسمت فصل هشتم «چرخ» ساعت 19 امروز، چهارشنبه 17 آذر ۱۴۰۰، با بررسی طراحی رفتار و تاثیر آن بر روی نوآوری روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

یوسف مرادیان و افسانه چهره‌آزاد دو بازیگر قدیمی به همراه امیر افشار مجری قدیمیِ تلویزیون، مهمانان این هفته برنامه «چهل تیکه» خواهند بود.

نخستین کنگره ملی شعر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از شبکه های سیما، فردا پخش می شود.

شهردار رباط کریم در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما به سؤالات و دغدغه‌های مردم رباط کریم و اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکلات این منطقه توضیحاتی داد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، شایعه ممنوعیت انتخاب عناوین محلی برای اماکن تهران را رد کرد.

سریال مستند «سگ‌کشی» به تهیه‌کنندگی محمدرضا عبدالحمیدی و کارگردانی میثم ملکی پور پنجشنبه ۱۸ آذر روی آنتن شبکه سه سیما می رود.

فیلم هایی با رنگ و بوی فداکاری پرستارها در آخر هفته

«مسافر ناخوانده»، «آیاپان و کوشیام» و «تفکر انتقادی»  جدیدهای هفته

شبکه سلامت در روز پرستار با ویژه برنامه هایی، این روز را گرامی می دارد.

نوزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه روز چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

دهمین قسمت برنامه «پرنیان صدا» میزبان تورج نصر هنرپیشه و صداپیشه پیشکسوت خواهد بود.

منصور ضابطیان مجری و برنامه‌ساز تلویزیونی و رادیویی جمعه 19 آذر به استودیوی برنامه «رخ به رخ» می‌آید.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد