امروز پنج شنبه  6 آبان 1400
تعداد بازدید : 107 - تاریخ خبر : 1400/07/03 - 11:01
مبارزه با کرونا تکرار دفاع مقدس است

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس مهمان شب نشینی دوم مهرماه بودند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در بخش اول برنامه «شب نشینی» علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریبه عنوان مهمان برنامه معرفی شد.

دلیری درباره علت ادامه تحصیلش در دوران جنگ گفت: پدرم در تحصیل سخت گیر بود اولین باری که به جبهه رفتم دیگر رزمندگان کلاس های درس را در کلاس های ایثارگران شرکت می کردند اما پدرم به من اجازه نمی داد و می گفت باید امتحانات را در مدرسه بدهی و این برای من تلنگری بود و مبنایی شد که بعد از شهادت او علی رغم اینکه مسئولیت 8 یا 9 تا خواهر و برادر را داشتم با انگیزه درس را ادامه دادم. هم خودم هم سایر خواهر و برادرانم که از میان ما6 نفر دکتر شدند.

وی تصریح کرد: انگیزه بچه ها برای ماندن در جبهه شاید برای بچه های کنونی قابل هضم نباشد. ما در آن زمان افراد مختلف در جنگ را مقایسه می کردیم و می دیدیم اکثرا افراد باهوش و با استعداد جزو شخصیت های برجسته هستند. یکی از فرماندهان ما از برجستگان تحصیلی و علمی دوران خود بود و حالا هم از لحاظ علمی از جایگاه برجسته ای در کشور برخوردار است.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوریافزود: سردار سلیمانی از لحاظ هوش و ذکاوتش زبانزد خاص و عام بود و هم دوره لیسانس ما بود. استعداد و هوشی که در برنامه ریزی های برون مرزی داشت نشان از هوش زیاد او بود.

دلیری ادامه داد: هرچند بعد از شهادت پدرم مسئولیت خانواده برگردن من بود اما چیزی از احساس مسئولیتم کم نکرد و زمان جنگ شرایطی بود که فضای نرفتن نبود مادر احساس خلا پدر را برای خانواده پر می کرد که من بتوانم به جبهه بروم.

وی بیان کرد: احساس می کنم مردم خیلی نجیب هستند و به آن ها دین زیادی دارم. جزو اندک مدیرانی هستم که پله پله مدارجم را طی کردم علی رغم ایثارگری پرسابقه و فرزند شهید بودم و مدارک تحصیلی ام از دانشگاه های مهم کشور بود. با اینکه در دوران دفاع مقدس و بعد از آن تا جایی که می توانستم به مردم خدمت کردم و جزو اولین افرادی بودم که معاونت علمی و فناوری را پایه گذاری کردم اما هنوز فکر می کنم فقط 20 درصد دینم را ادا کرده ام. مردم ایران مردمی هستند که در طول انقلاب و دفاع مقدس همیشه در صحنه بودند و حالا هم نشان داده اند که هنوز هم در صحنه هستند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریدرباره حضورش در جبهه های جنگ اظهار داشت: بیشتر در منطقه شلمچه حضور داشتم و مدتی بیسیم چی بودم. در طول حضورم در جبهه های جنگ دو سه روز با پدرم همرزم بودم قبل از والفجر 8 بود که در منطقه فاو آموزش های قبل از والفجر را می دیدیم و بعد ما را به مرخصی فرستادند و در همان عملیات هم شهید شدند.

دلیری درخصوص به کار گیری جوانان در معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شعار ما این است فقط جوانان پای کار و با انگیزه و باهوش که تحقیق سرلوحه کار آن ها باشد برای کار جذب می کنیم. به پسرم گفتم من جایی در مشاغل دولتی برای تو باز نمی کنم و خودت باید از ایده ات به جایی برسی. حالا او در نقطه ای قرار دارد که به منی که ادعای مسئول علمی و فناوری بودن دارم می گوید به روز نیستی و این برای من افتخار است که پسرم به این مرحله رسیده است. جوانان ایرانی می توانند تحول ایجاد کنند، همه اتفاقات مهم حوزه دانش بنیان از ایده و خلاقیت و توانایی جوانان ایجاد شده است.

وی خبر داد: پیشرفت هایی که پس از شیوع ویروس کرونا در حوزه دانش بنیان کشور ایجاد شد ثابت کرد که هیچ امر بسته، محدود و غیر قابل حلی نداریم. روز اول 40 تا شرکت دانش بنیان بیشتر نداشتیم ولی حالا این آمار با افزایش چشمگیری مواجه شده است. مجوز صادرات محصولات این شرکت ها را هم پیگیری کردیم. ممکن است آن جوانان را کسی در دفتر کارش هم راهشان ندهد اما همین جوانان بودند که تحول ایجاد کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوریتصریح کرد: دو سه سال است بستری برای جذب بیزینس و دورکاری ایرانیان مقیم خارج از کشور ایجاد کرده ایم که بیش از 1700 ایرانی خارج از کشور فارغ التحصیل دانشگاه های برتر جهان را جذب کردیم که یا به شغل بیزینس مشغول اند و یا هیئت علمی شدند.پیوستن به این لیست نیازمند این است که افراد از طریق سامانه جذب ایرانیان خارج از کشور انتخاب کنند که چگونه می خواهند در کشور خدمات انجام دهند یعنی می خواهند حضور دائم داشته باشند یا به صورت مجازی از طریق برگزاری دوره آموزشی و مدیریت کسب و کار قصد فعالیت در ایران را دارند. یکی از افرادی که جذب شده است یک ایرانی است که شرکتی بزرگ در یکی از کشورهای خارجی دارد و یک شعبه از شرکتش را هم در ایران ایجاد کرده و خدمات کشور مبدا را در ایران هم ارائه می دهد.

در بخش دوم برنامه حبیب احمدزاده پژوهشگر حوزه دفاع مقدس به عنوان مهمان معرفی شد. احمدزاده گفت: لب اروند به دنیا آمدم یعنی اگر 500 متر آن طرف تر به دنیا می آمدم عراقی به حساب می آمدم.

وی تصریح کرد: وقتی بحث می کنند چرا چنین جنگی شد از اولین جنگ که در زمان آدم و حوا رخ داد باید جنبه های مختلف را بررسی کنیم. ما برادر این سمت رودخانه بودیم و صدام برادر آن طرف رودخانه بود و وقتی کسی به شما ظلم می کند حتی اگر برادرتان باشد سکوت نمی کنید و از حق خودتان دفاع می کنید. صدام تمام خاطرات و خانه های ما را خراب کرده است و همیشه حسرت آن زمانی را می کشم که همه چیز عوض شد. با هر سیاستی بود ما کشوری بودیم که انقلاب کردیم و این انتخاب مردممان بود. صدام همیشه از دوران شاه احساس حقارت می کرد. موقعی که عراق قرارداد 1985 را امضا کرد کردستان عراق درگیر جنگ بود. به خاطر حقارت هایی که صدام در دوران پهلوی تحمل کرده بود به ایران حمله کرد.

پژوهشگر حوزه دفاع مقدس افزود: صدام بعد از انقلاب عقده های روحی داشت و به دنبال بهانه ای می گشت که قرارداد 1985 را پاره کند و بهترین موقعیت برای آن با فاصله کوتاه بعد از انقلاب بود و هر بهانه دیگری هم می توانست منجر به این حمله های ناجوانمردانه شود آن هم در شرایطی که ما هم در ضعیف ترین وضعیت بودیم. اگر صدام عاقل بود بعد از 8 سال جنگ ایران به کشور دیگری حمله نمی کرد.

احمدزاده گفت: صدام 900 میلیارد دلار خسارت به ما وارد کرده و اینکه عربستان می گوید خسارت جنگ را به ایران می دهد همه مسائل گول زنک است؛ در 8 سال جنگ عراق علیه ایران یکی از سران کشورهای غربی نگفت عراق مهاجم است و استفاده آن کشور از سلاح های جنگی را محکوم نکرد. همه فقط از عراق حمایت کردند و به او برای تاختن به ایران کمک کردند.

وی ادامه داد: در پاسخ به این سوال که چرا جنگ تحمیلی طولانی شد : جنگ طول نکشید جنگ را طول دادند. من در موزه صلح جانبازان شیمیایی کار می کردم. یک روز نماینده سازمان ملل در تهران یه موزه آمد و ماجرایی را تعریف کرد. او می گفت به بهشت زهرا رفته و دیده است که مادرانی سر مزار فرزندانشان نشسته اند و با اقتدار با آن ها صحبت می کنند. پس این اتفاق به مادرش نامه ای می زند و می نویسد نمی دانم تو پس از مرگ من چه خواهی کرد اما مادران این سرزمین بعد از مرگ فرزندانشان اینگونه عملی انجام می دهند. دو شب بعد ما را به خانه اش دعوت کرد و در آن مراسم از ما پرسید "به نظرتان چرا غرب دیگر به ایران حمله نمی کند؟" هر یک از ما چیزی گفت و او همه را رد کرد و گفت به این خاطر که ایرانیان تنها ملتی در منطقه هستند که برخلاف همه کشورها در جنگ 8 ساله شان نشان دادند هرکس به خاکشان حمله کند ایران با تعاقب کاری می کند که خسارت ها به سر خود کشور بیاید و جرئت نکند حملات گسترده تری انجام دهد. اینکه غرب در حال حاضر به ایران حمله نمی کند هم دلیلش همین است.

پژوهشگر دفاع مقدس تاکید کرد: هنوز هم باید به دنیا بگوییم در حال حاضر همچنان این روحیه در دل ملت ایران هست و اگر کسی به ما حمله کند به همان شیوه  جلویش می ایستیم و اگر از این موضع پایین بیاییم همه این هزینه هایی که در دفاعمقدس کرده ایم را از بین می بریم. نه تنها مملکت خود در حال حاضر را از دست می دهیم بلکه سختی های خانواده شهدا و جانبازان دفاع مقدس را هم ناکام می گذاریم. منطق بسیار زیادی پشت دفاع مقدس ایران است.

احمدزاده در خصوص علت چاپ کتابش درباره دفاع مقدس افزود: برای من که از اول تا آخر جنگ در منطقه بودم هر چیزی در جنگ می توانست حادثه باشد اگر کسی در ذهنش متوجه حوادث کوچک باشد نه تنها رمان بلکه جنبه های مختلف انسان در موقعیت را می تواند بفهمد. در فیلم ها همه چیز ممکن است رخ دهد در جبهه جنگ هم همین. همه زندگی انسان از تولد در بیمارستان زیر آتش تا مرگ های دسته جمعی را در شرایط جنگی می توان حس کرد و برای دیده های ریزبین همه چیز در جنگ ایده ای برای نوشتن است.

وی اظهار داشت: کتابم به 8 زبان ترجمه شده و به عنوان ادبیات نوین خاور میانه در دانشگاه های خارج از کشور تدریس می شود. همیشه باید مخاطب را در نظر بگیریم اما ما آنچنان به این جنبه توجه نکرده ایم. کسی که بگوید جنگ چیز خوبی است مثل آن است که بگوید زلزله چیز خوبی است؛ قطعا گرامیداشت دفاع مقدس گرامی داشت جنگ نیست بلکه گرامیداشت کسانی است که مردانه جلوی بحران جنگ ایستاده اند. باید بدانیم از دفاع مقدس همین اصل انسان ماندن در موقعیت مهم است.

این پژوهشگر دفاع مقدس درباره نویسندگی اش در دیالوگی از فیلم «اتوبوس شب» گفت: داستان اتوبوس شب خیلی ساده است؛ داستان کوتاهی داشتم که پوراحمد داستان را دوست داشت و آن را بسط و گسترش دادیم و به فیلم تبدیل شد. از لحاظ تکنیک فیلم نامه نویسی نباید اطلاعات بالاتر از حد به مخاطب بدهیم بلکه اطلاعات باید از طریق کد القا شود.

احمدزاده تصریح کرد: بعضی ها اشتباهی در دل ما ایرانی ها ایجاد می کنند و می گویند حکومت فلان و بهمان است. در صورتی که حتی امام زمان (عج) هم اگر حکومت تشکیل دهد عده ای با او مخالف اند. اگر رئیس علی دلواری جلوی انگلیس ها ایستاد در آن زمان دولت قاجار ضعیف بود و از او حمایت نمی کرد اما رئیس علی ماند و کسی که ماندگار شد دلواری بود و خائنان کشور از بین رفتند حتی یاد و نامشان. ایران مثل ناموس ما است آدم مادرش را نمی فروشد. نباید بگوییم چون بسیاری به مسئولیت های خود عمل نکرده اند ما هم مسئول نیستیم و نسبت به وطنمان بی تفاوت باشیم.

در ایام منتهی به اربعین حسینی بخش ویژه ارتباط مستقیم با حرم امام حسین (ع) به برنامه شب نشینی اضافه شده که امکان زیارت مجازی مزار این امام رئوف را در کربلای معلی برای مخاطبان این برنامه فراهم می کند.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی مهر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «کونگ فو حیرت انگیز استاد هو»، «عملیات کف دریا»، «احساس خفگی» و «هدیه» 4 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

برنامه «بازیمون» پس از مدتی توقف تولید به دلیل کرونا به ضبط مرحله نیمه‌نهایی رسید.

در روز میلاد پیامبر مهربانی ها حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

مجتبی جلالی مدیرکل هواشناسی استان تهران صبح امروز در گفتگوی تلفنی با برنامه «سلام تهران» در خصوص چگونگی وضعیت جوی هوای تهران گفت: در سال گذشته با کاهش ۲۰ درصدی بارندگی مواجه بودیم که این وضعیت تا مهر ماه ادامه پیدا کرد و در مهر‌ماه هم شاهد کاهش ۶ میلی‌متری بارندگی در تهران بودیم.

تهیه‌کننده سریال «پلاک ۱۳» درباره آخرین وضعیت این مجموعه تلویزیونی به کارگردانی آرش معیریان توضیح داد.

برنامه «از آسمان» شبکه دو سیما بیش از دو دهه است که به طور مستمر به موضوعاتی همچون شهادت ، ایثار و فرهنگ دفاع مقدس می پردازد.

مجموعه تلویزیونی «بی همگان» به کارگردانی رضا کریمی نیمه آبان ماه واردمرحله تولید خواهد شد.

برنامه‌های شبکه دو سیما به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و هفته وحدت (از سه‌شنبه ۲۷ مهر تا یکشنبه ۲ آبان‌ماه) به صورت ویژه‌ای روانه آنتن خواهند شد.

تصویربرداری سریال «از سرنوشت ۴» به کارگردانی سید محمدرضا خردمندان به مرز ۶۰ درصد رسیده است.

امروز مسابقه استقلال ـ هوادار تهران، و همچنین سه فوتبال خارجی از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

دهمین قسمت از برنامه «چراغ مطالعه» با حضور وحید یامین‌پور نویسنده کتاب «نخل و نارنج» روی آنتن می رود.

شبکه پنج سیما همزمان با آغاز هفته وحدت (27 مهر ماه تا 2 آبان ماه) مصادف با 12 تا 17ربیع الاول با پخش ویژه برنامه های متنوعی همچون سلام تهران، مستند برادران، تانیایش، عطر عاشقی، به خانه بر می گردیم و ... میلاد نبی مکرم اسلام (ص) و هفته وحدت را گرامی می دارد.

رئیس جمهور امشب بعد از خبر ۲۱ شبکه یک سیما در یک گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم سخن می گوید.

نیوشا ضیغمی در سومین تجربه نقش آفرینی خود در تلویزیون جلوی دوربین سریال «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل رفت.

سیزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه، روز چهارشنبه بیست و هشتم مهرماه، ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاءالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

مجموعه مستند جدید سه قسمتی «آبگیر؛ آبادی حیوانات آفریقا» از شنبه 17 مهرماه در قاب چهارسوی علم شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

اولین و دومین قسمت از برنامه «شهرک رنگین کمان» با محوریت آموزش مهارت های زندگی و مدیریت بحران به تهیه کنندگی مریم وطن پور روزهای شنبه و یکشنبه حوالی ساعت ۱۵:۱۵ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

اولین قسمت از فصل سوم مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به تهیه کنندگی سپهر محمدی و کارگردانی اصغر توسلی با آغاز ماه ربیع 17 مهرماه هرشب ساعت 23 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

تهیه‌کننده سریال «بی‌نشان» آگهی جذب هنرور منسوب به این پروژه را جعلی دانست و تاکید کرد اطلاعات این پروژه از کانال رسمی آن منتشر می‌شود.

برنامه «اسرار سینما»، میان برنامه جدید شبکه نمایش از فردا به روی آنتن می رود.

 

مستند «کمدین» کاری از واحد تامین برنامه شبکه پنج سیما، پنج شنبه 6 آبان ماه ساعت 22 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

سومین قسمت از برنامه شاد و مفرح «خنده رو» به تهیه کنندگی شهرام راد جمعه 7 آبان ماه ساعت 22:20 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» سه شنبه با حضور متخصص حوزه زبانشناسی روی آنتن می‌رود.

کارشناس طب سنتی درباره بایدها و نبایدهای رژیم غذایی در فصول سرد سال در صبح پارسی گفت.

سی‌وسمین قسمت فصل هشتم «چرخ» ساعت 19 امروز، چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰، با بررسی احتمال ابتلا بهخ اختلالات روانپزشکی در دوره‌ی جنینی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

چهاردهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه، روز چهارشنبه پنجم آبان‌ماه، ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاءالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

سامره رضایی بازیگر و مستندساز افغانستانی مهمان برنامه «نردبان» شبکه مستند است و درباره تجربه‌اش از مستندسازی با موضوع افغانستان صحبت می‌کند.

در روزهای پایانی الین هفته آبان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «اراده فولادین (زندگی پنهان)»، «برگزیت» و «مبارزه بنت» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

برنامه «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، این هفته جمعه 7 آبان ماه در آستانه سالروز ورود حضرت معصومه ( س) به شهر قم از حرم مطهر ایشان روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

فصل اول از مجموعه «گاندو» که به موضوعات حساس سیاسی و اجتماعی می پردازد از ۶ آبان ماه در شبکه تماشا پخش می شود.

برنامه گفتگومحور «رخ به رخ» در دومین قسمت خود که جمعه 7 آبان از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود میزبان مسعود فراستی منتقد فیلم و نویسنده سینمایی خواهد بود.

کارشناس روانشناسی برنامه صبح پارسی درباره تعارضات تربیتی در دوران کودکی صحبت کرد.

متخصص طب سنتی به سوالات مربوط به تغذیه پاسخ می دهد.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز چهارشنبه اعلام شد.

محمدرحیم لیوانی ضمن اشاره به الزامات برندسازی در حوزه انیمیشن از لزوم نقش‌آفرینی پدر و مادرها در شکل‌گیری ذائقه کودکان گفت.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد