امروز يك شنبه  4 مهر 1400
تعداد بازدید : 171 - تاریخ خبر : 1400/05/05 - 11:59
در برنامه «چراغ» شبکه پنج سیما مطرح شد؛
نگرانی سیاستهای کلان جهانی از حجاب، بعنوان نماد تفکری ظلم ستیز و خِرَدگرا

برنامه  «چراغ» این هفته میزبان دکتر «مریم نقاشان» وکیل دادگستری ، بانوی نخبه  و فعال حقوقی بود و موضوع «علت مبارزه سیاست های غربی علیه حجاب با وجود شعار آزادی»  از منظر این کارشناس برنامه بررسی و تحلیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «نقاشان» درباره موضوع این برنامه تاکید کرد: یکی از علل مهم مبارزه با حجاب این است که منافع سیاسی و اقتصادی یکسری از دولتهای فرا منطقه ای در معرض خطر قرار می گیرد و حجاب تهدید بزرگی برای اهداف آنهاست؛ این زنِ مسلمان است که بار تبلیغ اسلام بیشتر از هر کسی بر دوش اوست؛ چرا که زنِ مسلمان، با حجاب خود ذهن هر بیننده ای را به چالش می کشد و به تفکر وامی دارد؛ یعنی هر کسی خواه ناخواه با دیدن زن محجبه این تفکر در ذهنش ایجاد می شود که چرا اینها این پوشش را دارند؟ اسلام چیست؟ این دین و مذهب و این پوشش چه منفعتی برای اینها دارد که آن را انتخاب کرده اند؟ آیا حجاب برای اینها محدودیت آور نیست؟ همین تفکر، جرقه ای ایجاد می کند که افراد به سمت این دین بروند و تحقیق کنند حتی به عنوان یک منتقد! بنابراین تمام نگرانی سیاست های غربی از همین روست که اذهان خِردگرا با بطن واقعی دین اسلام مواجه شده و به آن گرایش پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: مسلماً هر عقل سلیمی پس از تحقیق و بررسی، حجاب را دستورالعمل کامل سعادت بشری می داند و به سمت آن گرایش می یابد، در نتیجه تعداد این افراد بیشتر می شود و این همان تهدیدی است که باعث می شود سیاستهای جهانی به خطر بیفتد و می توان گفت این مهمترین عامل مبارزه علیه حجاب هست. چون در هیچ یک از ادیان این نقش پررنگ نیست و در واقع ما نمی توانیم نمود بیرونی یک حکم دینی را در جامعه ببینیم، آنچنان که در دین اسلام می بینیم. در هیچ یک از ادیان مسیحیت یا یهودیت چنین چیزی نیست. حتی در مورد مردان مسلمان نیز نمادی ندارد و فقط این زن مسلمان هست که بصورت مستمر با حضورش در جامعه دائم این دین را تبلیغ می کند.
این کارشناس علوم قضایی یادآور شد: حجاب نماد یک تفکر اسلامی است و برای سیاست های غربی خطر آفرین است؛ چون اسلام است که تفکر ظلم ستیزی را اشاعه می دهد، اسلام است که تفکر وحدت مسلمین در همه دنیا، بدون مرز و یا منطقه ای خاص را اشاعه می دهد، به عبارتی هر مسلمانی در هر گوشه ای از جهان بدون اینکه به دنبال قومیّت یا ملیّت خاصی باشد، به صرف مسلمان بودن، وحدت و انسجام اجتماعی را پایه ریزی می کند و یک قدرت بزرگ فرامنطقه ای را ایجاد می کند که مقررات ظلم ستیزانه و عدالت خواهانه دارد و این با منافع اقتصادی و سیاسی سیاستهای بزرگ جهانی در تعارض است. به عنوان مثال وقتی یک زن به ارزش حجاب پی می برد و آن هویت والای خودش را پیدا می کند، آن عزت نفسی که در سایه آموزه های حجاب به وی برگردانده می شود، دیگر نمی تواند کالای مصرفی باشد و حتی نمی تواند مصرف گرا باشد. لذا آن سیاست های اقتصادی که در این خصوص وجود دارد با شکست مواجه می شود؛ یعنی یک زن محجبه دیگر مشتری افراطی کالا و خدمات آرایشی، جراحی های زیبایی و تمام خدماتی که در این راستا هست، نخواهد بود. این امر ثروت هنگفتی که برای صاحبانش به ارمغان می آورد را از دست خواهد داد. تصور کنید جمع کثیری از زنان جهان به یک چنین تفکری گرایش پیدا کنند، در آن صورت سیاست های کلان اقتصادی فلج می شود. از سویی هم اینها می خواهند زنِ جوامعِ مسلمان فلج شود چون آن نیروی کارآمد اشتغال و تخصصی از بین می رود و تمام فکرش درگیر مباحث آرایشی و جراحی-های زیبایی می شود و تمام وقت مفیدش در این مراکز تلف خواهد شد بدون اینکه از لحاظ محتوایی یا به لحاظ عملکردش برای خانواده و یا جامعه مثمر ثمر باشد. بعبارت دیگر زنِ مصرف گرا بیشتر در خدمت آن سیاست ها قرار می گیرد. پس بهم ریختن این نظام سلطه، می تواند یک هراس بزرگ برای چنین سیاست هایی ایجاد کند.
«خانم نقاشان» تصریح کرد: آزادی مطلق هیچ جای دنیا وجود ندارد و همه جا بر اساس مصالح مردم و آرمان های آن جامعه حدی از آزادی تعریف می شود اما در مقام تحلیل می توان گفت در جوامع غربی اگر زن مسلمان حجاب داشت، حقوق کسی تضییع نمی شود و اگر یک زن محجبه در جامعه حضور یابد، به کسی آزاری نمی رسد. اما در جامعه اسلامی اگر یک زن بدون حجاب در سطح جامعه بخواهد فعالیت کند، این امر نه تنها به حدود شرعی آسیب زده و حکم خدا را نقض می کند بلکه به دیگر افراد مسلمان جامعه هم آسیب می رساند. چرا که حجاب جزء مسلّمات دین اسلام است و امری نیست که هر کسی در مورد آن اظهار نظر کند. در جوامع اسلامی بر اساس حکم خداوند قانون وضع می کنند و طبیعی است عدم رعایت این قانون، یک نوع هنجارشکنی محسوب می شود. از سویی به لحاظ سیر تاریخی نیز قبل از ورود اسلام به ایران، بحث پوشش زنان بشکل قابل توجهی وجود داشته و لباس قومیّت های مختلف و محلی نیز دالّ بر این مدعاست.
این کارشناس علوم قضایی و حقوق حکومتی و مشاور حقوقی بین فرهنگی در دادگاه عالی آلمان، در بخشی از سخنانش اشاره کرد: بحث حجاب در دین اسلام نسبت به دیگر ادیان، جنبه ی تبلیغی و جهان شمولی دارد.  لذا برای سیاست های کلان خطرآفرین و هراس انگیز است. اگر دین اسلام همانند سایر ادیان فقط جنبه عبادی محض بود، دیگر نگرانی برای کسی نداشت. وقتی مسئله ساز هست که بخواهد تفکر دنیا را تغییر دهد و به سمت عدالت خواهی و ظلم ستیزی ببرد، در سمت و سویی فرامنطقه ی حرکت کند و بدون توجه به رنگ، نژاد و یا ملیّت و قومیّت افراد، هر کسی از هر گوشه ای از جهان احتیاج به کمک داشت، سایر مسلمانان به کمک آنان بشتابند. این نظم استعماری جهان را به هم می ریزد و لذا نمی خواهند کسی به این سمت گام بردارد.
لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت 21 از شبکه 5 سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار می¬کند. @cheragh_tv5 در فضای مجازی دنبال کنید.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاونان سیما و امور حقوقی و مجلس رسانه ملی در نشستی ابعاد زیست محیطی «سریال افرا» را بررسی کردند.

در چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس و به منظور گرامی داشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس و ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و قدردانی از جانفشانی ها و رشادت های یادگاران هشت سال دفاع مقدس شبکه های سیما ویژه برنامه هایی متناسب با این ایام پخش می کنند.

در روزهای شروع هفته دفاع مقدس و شروع پاییز با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «کارتینگ»، «بچه ها از آهنند» و «شیر کوهستان» 4 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما دیدنی می شوند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، درآئین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران تاکید کرد: در دوران کرونا، نخستین دستگاهی که به کمک آموزش و پرورش آمد، صداوسیمای جمهوری اسلامی بود که تمام قد به میدان آمد و با راه اندازی مدرسه تلویزیونی، در عرصه آموزش آرامش ایجاد کرد.

 

دکتر شاه آبادی معاون سیما راه اندازی «مدرسه تلویزیونی ایران» در دوران کرونا را گامی بلند در جهت ارتقای کیفیت و اجرای عدالت آموزشی توصیف و از برگزاری  19 هزار کلاس آموزشی در این مدت خبر داد.

مدیر شبکه یک سیما در نشست بررسی ابعاد زیست محیطی سریال « افرا» تاکید کرد : این سریال سعی دارد آثار تربیتی خوبی را در جامعه بر جای گذارد و به فرهنگ سازی جامعه کمک کند.

معاون سیما امروز در نشستی که با حضور نمایندگان فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و عوامل سریال «افرا» برگزار شد، از عزم جدی سیما برای پرداختن به مشکلات و دغدغه های مشاغل مختلف در حوزه فیلم و سریال خبر داد.

برنامه تلویزیونی «مخاطب خاص» هر شب تا اربعین حسینی، از کربلای معلی و از قاب شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

تصویربرداری سریال «شب بیدار» به کارگردانی رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام در گرمدره ادامه دارد.

برنامه گفت‌وگو- درام «رخ به رخ» با اجرای امیرعلی دانایی به زودی از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در چهاردهمین هفته تابستان با 17 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مسعودی ندوشن به عنوان مدیر‌کل پژوهش سیما منصوب و معارفه شد.

سریال جدید کارگردان «خانه امن» به‌زودی از شبکه سه سیما پخش می شود.

گروه کودک و نوجوان شبکه دو در مناسبت‌های پیش‌رو برنامه‌های خود را به صورت ویژه‌ای روانه آنتن می‌کند.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب شنبه 27 شهریورماه ساعت 22 از روستای مقیطیه یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان آبادان روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

 

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در یازدهمین هفته تابستان با 21 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه «شبکه کوچک» از تولیدات  مرکز پویانمایی صبا از امروز در شبکه نسیم به روی آنتن می رود. این برنامه ساعت ۱۹ پخش و ساعت ۱۰ صبح ، ۲ بامداد و ۴ بعد از ظهر باز پخش می‌شود.

پس از ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام و پخش برنامه های منعطف با آن روزهای غم بار، جدول پخش شبکه نسیم با تغییرات و متناسب با روزهای پایانی تعطیلات تابستان پیش بینی و طراحی شده است.

برنامه‌ی عصرگاهی «عطسه» پس از چند روز وقفه در پخش، از روز جمعه پنجم شهریور ماه به کنداکتور شبکه سوم سیما برمی‌گردد.

سری جدید مسابقه «ایران» از هفته آینده روی شبکه یک سیما می‌رود.

تولید سریال «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی به روزهای پایانی خود نردیک می شود.

مجموعه مستند جدید سه قسمتی«ظهور خانواده مرداک» پنج شنبه هر هفته از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

شبکه پنج سیما، به مناسبت اربعین حسینی با تهیه و پخش ویژه برنامه متعدد مذهبی با عزاداران و عاشقان حسینی (ع) همراه می شود. 

معاون سیما در مراسم آغاز زنگ سال تحصیلی 1400 – 1401 «مدرسه تلویزیونی ایران» از استفاده و بهره مندی بیش از 85 درصد دانش‌آموزان از این مدرسه تلویزیونی خبر داد.

شبکه قرآن و معارف سیما به منظور گرامیداشت اربعین حسینی برنامه ها و میان برنامه‌هایی را برای پخش از این شبکه در نظر گرفته است.

به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، شبکه یک ویژه برنامه «خیابان ایران»، مستند «من او» و ۲ فیلم سینمایی تدارک دیده است.

مدرسه تلویزیونی ایران از امروز با نواختن زنگ آغاز مدرسه‌ها شروع به کار کرد .

در روز دوشنبه 5 مهر مه با فیلم های سینمایی با رنگ و بوی اربعین حسینی و دفاع مقدس همراه باشید.

«سوره; فصل امام حسن (ع)»، «بیکران»، «مقطعات»، «آینه داران»، مستندهای «غریبان» و «پرچم های برافراشته» و ... از جمله برنامه های زنده و تولیدی و مستندی است که شبکه چهار سیما برای پخش در ایام سوگواری و اربعین حسینی درنظر گرفته است.

شبکه دو سیما با ویژه برنامه های «عشق بی پایان»، «کوی محبت»، «یک قرن با حسین (ع)»، «ماه در می زند»، «محاکات»،«نشان ارادت»، مستند «پول تمیز»، «سخنرانی و مداحی» و ... در اربعین حسینی با بینندگان این شبکه همراه خواهد بود.

سریال جدید شبکه دو سیما با عنوان اولیه‌ «خانه پرتقالی‌ها» در راه تولید است.

در قسمت‌های ششم و هفتم برنامه «جاذبه»، صابر خراسانی میزبان سید مجید بنی‌فاطمه، مداح اهل‌بیت (ع) کشورمان بود. 

 مواضع ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در «کنکاش» بررسی می شود.

پرویز فلاحی پور بازیگر سریال تلویزیونی «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل شد.

تصویربرداری سریال «تب وتاب» به نویسندگی و کارگردانی داریوش مختاری در تهران ادامه دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس مهمان شب نشینی دوم مهرماه بودند.

 

همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس مجموعه «پلاک» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا ‌هر روز ساعت ۱۵ از شبکه نهال پخش می‌شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد